Kriza e çmimeve përkeqëson konsumin e qytetarëve, Banka e Shqipërisë: Besimi i qytetarëve u ul me 6.7%, si në pandemi! Kanë reduktuar blerjet, nisin kursimin

Kriza e çmimeve e nisur prej më shumë se një muaj, ka ulur menjëherë konsumin e qytetarëve, të cilët kanë nisur të kursejnë. Banka e Shqipërisë raporton se besimi i konsumatorëve në ekonomi në muajin mars ra në nivelin e dytë më të ulët historik pas uljes që shënoi në fillimet e pandemisë.

Çmimet e larta kanë përkeqësuar menjëherë konsumin e qytetarëve, dhe kanë ulur besimin për situatën ekonomike. Banka e Shqipërisë raporton se besimi në ekonomi ra me 2% në muajin mars i ndikuar më së shumti nga përkeqësimi i besimit konsumator dhe i bizneseve në sektorin e tregtisë.

Besimi i qytetarëve ka rënë me 6.7% në muajin e kaluar, që është niveli i dytë më i ulët historik pas minimumit që shënoi në fillimet e pandemisë. Sipas raportit kjo rënie e besimit është shoqëruar me ulje të blerjeve aktuale, në kushtet kur frika se çmimet e konsumit mund të vijojnë të rriten në të ardhmen ka shënuar rritje.

Si pasojë e çmimeve të rritura qytetarët kanë rritur kursimet me 2.8% në mars, krahasuar me muajin shkurt, ndërsa pritshmëritë janë edhe më pesimiste, pasi qytetarët presin të shtrëngojnë më tej xhepin e të rrisin kursimet me 5.5%.

Kursimi ishte një pasojë e pritshme e krizës së çmimeve, për shkak se inflacioni i mallrave të shportës sipas INSTAT ka arritur në 6.9%, që është niveli më i lartë historik i dekadës.

Ndërsa sa i takon industrisë, ndërtimit dhe shërbimet besimi është rritur ndikuar nga kontratat e reja dhe ecuria pozitive e aktivitetit të tyre.

K.T./Sh.Sh/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    PS pritet të rikandidojë shumicën e kryebashkiakëve aktualë, si mendoni?×

Lajmi i fundit

Cigarja elektronike trend për adoleshentët, por ligji ua ndalon! 15-vjeçari: Reklamohet në TikTok, e marrim për t’iu rënë në sy vajzave

Cigarja elektronike trend për adoleshentët, por ligji ua ndalon! 15-vjeçari: Reklamohet në TikTok, e marrim për t’iu rënë në sy vajzave