Bordi ul sërish çmimin e karburantit! Ulen me nga 3 lekë nafta dhe benzina! Gazi bie me 4 lekë, nga sot shitet 62 lekë/litër

Bordi ul sërish çmimin e karburantit! Ulen me nga 3 lekë nafta dhe benzina! Gazi bie me 4 lekë, nga sot shitet 62 lekë/litër

Foto ilustruese

TIRANË- Bordi i Transparencës ka ulur sërish çmimin e hidrokarbureve në vend. Prej disa ditësh, në vendimet e dhëna nga Bordi i Transparencës është vënë re një ulje e ndjeshme e karburantit, ndërsa ka lëvizur edhe çmimi i gazit i cili ka rënë ndjeshëm, pasi për një periudhë të gjatë kohore kishte mbetur i fiksuar 75 lekë/litër.

Çmimet e reja do të futen në fuqi nga ora 18:00. Që do të thotë nga dita e sotme gazi do të tregtohet me 62 lekë për litër, nga 66 lekë për litër që ishte. Me nga tre lekë kanë rënë edhe çmimi i naftës dhe benzinës. Konkretisht, nafta do të tregtohet me 169 lekë për litër nga 172 lekë për litër që ishte më parë. Ndërsa benzina do të shitet me 172 lekë për litër nga 175 lekë për litër.

"Çmimi i shitjes me pakicë i nënproduktit gasoil i standardit SSH EN 590 të jetë jo më shumë se 169 lekë/litri, ndërsa i shitjes me shumicë jo më shumë se 157 lekë/litër. Çmimi i shitjes me pakicë i nënproduktit benzinë e standardit SSH EN të jetë jo më shumë se 172 lekë/litri, ndërsa i shitjes me shumicë jo më shumë se 161 lekë/litër. Çmimi i shitjes me pakicë i nënproduktit gaz, të jetë 62 lekë/litri me pakicë dhe i shitjes me shumicë 50 lekë/litër për automjetet. Çmimi i gazoilit për peshkim është vendosur 75 lekë/litër", njofton Bordi.

Çmimet e caktuara nga Bordi do të jenë të vlefshme deri në mbledhjen e ardhshme të bordit ku do të pasqyrohen ndryshimet e çmimeve të shitjes. Bordi i transparencës që në krijimin e tij i është përmbajtur në vendimet e tij lëvizjes së bursës Platts të Mesdheut për gazoilin, benzinën, si dhe faturave zyrtare të operatorëve.

                   Ishte                Bëhet
Nafta       172 lekë/litri     169 lekë/litri
Benzina  175 lekë/litri     172 lekë/litri
Gazi        66 lekë/litri        62 lekë/litri

SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Landi: 04/05/2023 17:19

  Deri me 15 maj hidhni nafte dhe benzine sa te doni, pastaj 2000lek prap për liter

  Përgjigju
 • Shqipëria: 04/05/2023 16:45

  Deri me datë 15 Maj?

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Kërcënimet nga krimi, a duhet forcuar mbrojtja e prokurorëve e gjyqtarëve?×

Lajmi i fundit

Rusia ndan një të tretën e shpenzimeve për mbrojtjen

Rusia ndan një të tretën e shpenzimeve për mbrojtjen