Kriza energjetike në Evropë, Von der Leyen: Jemi të sigurt për këtë dimër

Kriza energjetike në Evropë, Von der Leyen: Jemi të sigurt për këtë dimër

1669796361_Screenshot5.jpg

Presidentja e Komisionit të BE-së, Ursula von der Leyen deklaroi se furnizimi me energji në botë është i kufizuar për shkak të luftës agresive të Rusisë, e cila theksoi se Rusia kishte ndërprerë 80% të furnizimit me gaz në Evropë në vetëm 8 muaj, raportojnë mediat e huaja.

“Por ne ishim në gjendje ta kompensojmë atë. Në këta tetë muaj, jo vetëm që nuk ka pasur ndërprerje të energjisë elektrike në Evropë, por kemi arritur të mbushim edhe deponimet tona të gazit me rreth 96%. Jemi të sigurt për dimër. Por kjo vjen me koston e çmimeve më të larta të energjisë. Dhe e gjithë kjo ndikon në konkurrencën e shumë industrive evropiane, veçanërisht të sektorëve me energji intensive të ekonomisë sonë”, tha ajo.

Von der Leyen gjithashtu theksoi se Evropa dhe SHBA-ja mund të arrijnë shumë gjëra nëse bashkojnë forcat e tyre për të ndihmuar Ukrainën në nëntë muajt e fundit.

“Në vend të kësaj, shikoni se çfarë mund të arrijnë SHBA-ja dhe Evropa nëse bashkojmë forcat. Merrni Ukrainën. Merrni parasysh ndikimin masiv të sanksioneve tona. Mendoni se sa mbështetje kemi mobilizuar, nga vendet tona dhe nga bota, për të ndihmuar Ukrainën në nëntë muajt e fundit”, tha ajo.


Lajmi kryesor:

Lufta/ Diplomatja Amerikane: Putin, jo i sinqertë për bisedimet e paqes! Gjermania mirëpret një tjetër 'valë' refugjatësh! Rusia sulmon lindjen dhe jugun e Ukrainës


S.S/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Mendoni se duhet të ngrihet komisioni hetimor për çështjen McGonigal?×

Lajmi i fundit

Pastruesja i vodhi paratë në shtëpi, arrestohet nga policia e Tiranës zyrtarja Alda Klosi! Akuzohet për pastrim parash

Pastruesja i vodhi paratë në shtëpi, arrestohet nga policia e Tiranës zyrtarja Alda Klosi! Akuzohet për pastrim parash