Meta: Jam gati që të kontribuoj për zgjidhjen e krizës, uluni në dialog

Në kushtet kur dekreti i firmosur prej tij përplasi institucionet në Shqipëri, Presidenti Ilir Meta u bën sërish thirrje palëve për dialog. Ai thotë se u bën 10 ditë që kur anuloi zgjedhjet, por situata vijon që të jetë e njëjtë. Kreu i shtetit insiston sërish te dialogu, ndërsa shpreh gatishmërinë për të kontribuar për një zgjidhje sa më të shpejtë.

"U bënë dhjetë ditë që është në fuqi dekreti i Presidentit të Republikës për anulimin e datës së zgjedhjeve më datë 30 qershor, me qëllim qetësimin e situatës dhe krijimin e mundësive për dialog, që do të normalizonte situatën politike dhe do të krijonte mundësinë për një datë të re të zgjedhjeve vendore, gjithëpërfshirëse dhe demokratike. 

Theksoj sërish se nuk është kurrsesi momenti për prova force, për retorikë përçarëse dhe provokuese, por për maturi dhe përgjegjshmëri të lartë për interesat kombëtare të vendit dhe vazhdimësinë e integrimit evropian që është objektiv kombëtar i të gjithë shqiptarëve.

Sërish insistoj me forcë rëndësinë e dialogut mes palëve e njëkohësisht gatishmërinë time për të kontribuar për një zgjidhje sa më të shpejtë" deklaron ai.

G.M.//Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  Zjarret në pyje, a kanë reaguar si duhet autoritetet shtetërore?

Komento

Komente

 • Emigrant: 21/06/2019 09:46

  Po te jeni aq burra dhe atdhetare, ik ni nga shqiperia qe te gjithe ju ajka e politike, merreni dhe leket qe keni vetem per hir te jeteve te pafajshme te popullit.kjo do jete kontributi me i madh qe do i beni shqiperise dhe popullit.besoj se ka vende x azil akoma ne hungari. Ikni sa me pare dhe keshtu do çlirohet shqiperia nje here e mire .rruge te mbare president, ish president , kryeminister dhe ish krye ministra.merrni dhe LULIN e monen se Ku ka ra gjakut bashke .

  Përgjigju
 • Ilio: 20/06/2019 22:03

  Luli kryeminister Mona kryetare kuvendi Likja president Vetem keta e bejne Shqiperine (grope) europe.

  Përgjigju
 • Zhurma: 20/06/2019 18:16

  Vete e filluat kte rremuje me LSI-PD, late mandatet dhe tani kerkoni dialog. S’jemi budallenj qe te mos kuptojme qe kjo e juaja eshte farse. Doni pushtet pa vota, por me kaos. Se persa i perket te paligjshmes jeni tre trija partite te zhytura ne llum.

  Përgjigju
 • Lol: 20/06/2019 17:41

  Kthe floririn qe i vodhe shtetit shqiptar.

  Përgjigju
 • Vili: 20/06/2019 17:18

  Mblidh zagaret e kriminelet qe keni leshuar rruges si te cmendur ate bej,pleher

  Përgjigju
 • Najada: 20/06/2019 17:17

  Te jesh kaq i pacipe,ate qe sajove me vendimet e tua te shkalluara do zgjidhesh,shporru qe aty se na hape barkun letyre.

  Përgjigju
 • Vilma: 20/06/2019 17:15

  C'fare pafytyresia ka ky njeri,o Zot qe e degjon c'thote,krizen qe e beri vete kerkon ta zgjidhe ,keput qafen nga aty dhe lere kete popull ne qetsi,nje sharlatan i paskrupullt si ti nuk mund te zgjidhe asgje.

  Përgjigju
 • Ana: 20/06/2019 17:12

  Je teper i lig ti dhe Monka jote,nuk mund te beni gjera te mira,jeni gatuar vec per te bere keq,dhe e bere me te vertete po con popullin ne lufte per karrigen tende,por nuk do ta gezosh kurre,je per ne burg me ate qe ke bere.

  Përgjigju
 • Plaku i Mencur: 20/06/2019 17:10

  Ta them une c'fare te besh ti kriminel,mblidhi leckat e zhduku nga aty ku fshihesh e zhduku dil nga jetet tona se na cave bythen.

  Përgjigju
 • Daja: 20/06/2019 17:08

  Mblidh zagaret qe ke leshuar rruges ate bej ti,se per tjeter gje nuk je,je teper i lig per te bere gjera te mira,do mbahesh mend si njeri teper negativ qe po con popullin ne perplasje per fytyren tende te neveritshme.

  Përgjigju
 • Altini: 20/06/2019 17:05

  Boll kriminel faqezi,boll do te thote boll mos luaj me kete popull.

  Përgjigju
 • Populli: 20/06/2019 17:04

  Like kur populli te urren je i marre fund,kesaj qe kerkon ti populli i thote pirdh se lirohesh,me krimin qe ke bere i ke vene vulen dhe vizen vetes tende,je nje njeri teper i vogel i mbushur me mllef e inat provincial.

  Përgjigju
 • Qytetari i indinjuar: 20/06/2019 16:54

  Zemerimi i popullit ka arritur kulmin ndaj teje kriminel qe fshihesh skutave per zjarrin e radhes,mos luaj me popullin se ke bere boll zullume,e ke mbushur kupen.

  Përgjigju
 • Ani: 20/06/2019 16:52

  Po ik ore pleher,ti kryehajdut kriminel je ne proces shkarkimi nuk te pjerdh me asnje me ate qe i bere vendit,je nje kriminel i ndyre,ke marre shume me teper nga c'te takon pa i dhene asgje ketij vendi vecse poshtersi e zullume,larg duart e tua te felliqura se po tu ngrit populli gjej vrime ku te futesh bastard.

  Përgjigju
 • Andi: 20/06/2019 16:34

  Tak-Tarak po vjen nje SPAK, aty do te vesh Like me vrap, Mer Moniken dhe Saliun plak, se i keni lyer duart me gjak!

  Përgjigju
 • Tini: 20/06/2019 16:31

  Thirrja me hipokrite qe ke bere tani. Pse nuk e bere qe ne fullim apo nuk ju shkoi plani per largimin e Rames.Hiqe nga mendet se USA dhe BE nuk pranojne asnje qeveri qe nuk del nga vota e popullit. Bere aktin me antikushtetues duke fut ne konflikt politiken shqiptare . Tani prit levizjet e mazhorances qe me votat e tyre u bere president

  Përgjigju
 • Lori: 20/06/2019 16:30

  Oh,ne ne fund e kuptove qe duhet te japesh dorheqjen dhe te shkosh ne burg mor zagar.Ti dhe plaku Mere paskeni qene zjarri i keti vendi,dogjet dhe shkaterruat kete vend per interesat tuaja.Zoti ju dergoft semundjet dhe vuajtjet me te renda ne kete jete juve dhe familjeve tuaja.

  Përgjigju
 • Ana: 20/06/2019 16:24

  Po ti je Ilir floriri.Që i vure flakën Shqipëris. Por faji është e mazhorancës që të propozuan për Presidentë. Sepse ti ishe shkaktari i 21 Janarit që u vranë Ata 4 vetat.

  Përgjigju
 • pirdh pirdh: 20/06/2019 16:23

  U bete si femijet.. Fajin e kane ata qe ju dhane celsat.. Politikane diletante...

  Përgjigju
 • LORA: 20/06/2019 15:52

  Mbeshtes,me gjithe forcen e arsyes,Kryeministrin e shqiptarve ,,, larg o Zot fake-presidentin.

  Përgjigju
 • Like Like Floriri: 20/06/2019 15:43

  Ik o like mavria se e ke qelbur fare. Je njeriu me i peshtire i pushtetit te ketyre 30 viteve tranzicion. Je hajduti dhe familja hajdute me e madhe qe ka pare Shqiperia. Shporru familjarisht nga ky vend se ja ke bere gjemen.

  Përgjigju
 • Drejtësia po vjen: 20/06/2019 15:38

  Si u katandise kështu o i mjerë !!!?po dale dale ,,,më e keqja ësht mbas dere

  Përgjigju
 • lulash: 20/06/2019 15:36

  po ti pse nk e more parasysh kete gja??? po ti kyt gja don me i cua ne perplasje ishalla e merr me krye

  Përgjigju
 • populli: 20/06/2019 15:29

  Nuk Ju vjen turp ikni se beni ho te neveritshm

  Përgjigju
 • xreport: 20/06/2019 15:21

  je i vdekur

  Përgjigju
 • Tami: 20/06/2019 15:19

  Tamam pleher!!!

  Përgjigju
 • Turi: 20/06/2019 15:16

  Historia do te te ndejke.

  Përgjigju
 • Luan rama: 20/06/2019 15:12

  Ti je njeriu me i degjeneruar. Duhet te zhdukeni ju.nuk paskeni te ngop, keni vjedh pafund.tani i trembeni burgut, doni te krijoni rremuja..te poshter neper burgje e keni vendin.

  Përgjigju
 • Mondi: 20/06/2019 15:05

  Zhduku nga jeta jone pleher

  Përgjigju
 • Fieri: 20/06/2019 15:01

  Forca Rama!

  Përgjigju
 • Dunua: 20/06/2019 14:59

  Ti benzin hodhe,pak fare sa te ndizej,tani çkerkon !?ta shuash bashke me shoket!? Num mendon se behet.kesaj I ka kaluar vakti qe ne dimer. Nuk shuhet kaq kollaj zjarri qe I vure Shqipes

  Përgjigju
 • Populli: 20/06/2019 14:54

  Ti je kokrra e legenit. Ti me ate dekret, i hodhe benzine zjarrit. Kerkon te shpetosh mimun tend te ngushte Lulin, normal edhe gruan. E gjithe kjo eshte vetem dora jote dhe e askujt tjeter. Nuk arrite dot te bllokoje Reformen ne Drejtesi, nuk arrite te rrezoje Ramen me çadren ne 2017, nuk po e arrin as tani. Ti dhe vetem ti je strubullari te gjitha te keqijave ne kete vend. Ti je ai njeriu qe hedh gurin dhe fsheh doren. Askush nuk te harron ty, qe beje antimiting me FRESSH kundra Fatos Nanos. Ti Ilir floriri, mos mendo se njerzit harrojne kollaj.

  Përgjigju
 • Andi: 20/06/2019 14:45

  Vrit veten... Jo si Alende, por si Himleri.

  Përgjigju
  • Psepse: 20/06/2019 15:56

   Po vetem ta bej nuk ka rendesi se si kush. Ta mbledhi mendjen njehere e mire.

 • Tirona: 20/06/2019 14:42

  SPAKU LIKE SPAKU po vjen te gjitha do ti paguash pa merak.Po degjojm se po shet vilen ne Lalz llafe jan sikur do me ik.

  Përgjigju
 • ROZA: 20/06/2019 14:41

  PLEHER TI.

  Përgjigju
  • Jasuja: 20/06/2019 17:30

   Mos te marrin baxheĺlen o kriminel

  • Valentin: 20/06/2019 14:44

   Ti e solle vendin ne kete gjendje! Në vend të mblidhje atë buçen, ta mblodhi ajo ty! Plehra !!×

Lajmi i fundit

John

Në 'luftë' prej 1949/ Izraeli ndihmon armikun në ditët e vështira, dërgon mjekë në Liban