Lëshohen pasaportat e para ruse në rajonet e pushtuara në jug të Ukrainës! Von der Leyen vizitë në Kiev

Lëshohen pasaportat e para ruse në rajonet e pushtuara në jug të Ukrainës! Von der Leyen vizitë në Kiev

Në ditën e 108 të luftës, Ministria britanike e Mbrojtjes thotë se Mariupoli rrezikohet nga një shpërthim iu madh i kolerës. Sipas OKB-së infrastruktura e qytetit është shkatërruar dhe uji është përzier me ujërat e zeza. Kufomat e pambledhura dhe mbeturinat shtojnë kushtet josanitare. Ka pasur shpërthime të sëmundjes në Mariupol edhe më parë dhe raste të izoluara janë raportuar gjatë muajit të kaluar.

Kryetari ukrainas i qytetit, Vadym Boychenko i tha BBC se "kolera, dizenteria dhe sëmundje të tjera infektive janë tashmë në qytet" dhe se qyteti është mbyllur për të shmangur një shpërthim më të madh.

Kryebashkiaku Maripolit thotë se trupat ruse kanë shkatërruar 1300 banesa po hequr kufomat që kanë qenë brenda. Nga ana tjetër, presidenti Volodymyr Zelensky thotë se do të vazhdojnë t’i kërkojmë armë aleatëve perëndimorë për të  luftuar ushtrinë ruse.

Presidenti amerikan Joe Biden deklaroi se Zelensky ka injoruar paralajmërimet e SHBA-së për pushtimin rus.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 09:58
Inteligjenca britanike: Rusëve u mungojnë raketat, përdorin ato të viteve gjashtëdhjetë

"Ka të ngjarë që nga prilli bombarduesit rusë të kenë hedhur dhjetëra raketa që datojnë në vitet 1960": Kështu shkruan Inteligjenca Britanike në përditësimin e saj për luftën në Ukrainë  duke specifikuar se "këto raketa 5.5 tonë janë projektuar për të shkatërruar aeroplanmbajtës me koka bërthamore".

Këto armë, "kur përdoren me një kokë luftarake konvencionale në një sulm tokësor, janë shumë të pasakta dhe për këtë arsye mund të shkaktojnë dëme të konsiderueshme kolaterale dhe viktima civile", thuhet në buletin. "Rusia ndoshta po përdor këto armë joefektive sepse ka mungesë të raketave më moderne dhe më precize”.

Ora 07:58
Ministria britanike e Mbrojtjes: Mariupoli në rrezik nga shpërthimi i kolerës

Qyteti i Mariupolit, i shkatërruar nga bombardimet me javë të tëra dhe tani nën kontrollin rus, është në rrezik të një shpërthimi të madh kolere, thotë Ministria e Mbrojtjes e Mbretërisë së Bashkuar. Pjesa më e madhe e infrastrukturës së qytetit është dëmtuar ose shkatërruar dhe uji është përzier me ujërat e zeza, sipas OKB-së.

Kolera zakonisht përhapet duke ngrënë ose pirë ushqim ose ujë të kontaminuar dhe është e lidhur ngushtë me kanalizimet e dobëta. Kufomat e pambledhura dhe mbeturinat shtojnë kushtet josanitare. Ka pasur shpërthime të sëmundjes në Mariupol edhe më parë dhe raste të izoluara janë raportuar gjatë muajit të kaluar. Kryetari ukrainas i qytetit, Vadym Boychenko i tha BBC Ukrainian se "kolera, dizenteria dhe sëmundje të tjera infektive janë tashmë në qytet" dhe se qyteti është mbyllur për të shmangur një shpërthim më të madh.

Pretendimet nuk mund të verifikohen nga BBC, dhe kryebashkiaku i emëruar nga Rusia thotë se bëhen testime të rregullta dhe nuk është regjistruar asnjë rast i kolerës. Ministria e shëndetësisë e Ukrainës tha se ka akses të kufizuar në informacion nga Mariupol, por ka kryer testime në territorin e mbajtur nga Ukraina dhe nuk ka zbuluar asnjë rast.

Në fillim të kësaj jave, OKB-ja tha se uji ishte përzier me ujërat e zeza në Mariupol, duke rritur rrezikun e një shpërthimi kolere. Kryqi i Kuq ka paralajmëruar se shkatërrimi i infrastrukturës sanitare kishte krijuar terrenin për përhapjen e sëmundjeve që transmetohen nga uji. Për më tepër, kushtet sanitare në qytet thuhet të jenë jashtëzakonisht të këqija, me grumbuj mbeturinash në rrugë dhe trupa ende të shtrirë nën rrënoja.

"Shumë kufoma janë shtrirë në tokë dhe brenda ndërtesave... trupat po kalben atje. Shumë buburreca, miza. Një grumbull dheu. Plehra që askush nuk i nxjerr jashtë," banorja e Kievit, Anastasiia Zolotarova, nëna e së cilës u largua nga Mariupol javën e kaluar. , tha për BBC.

Mariupol ra në duart e rusëve në maj pas një sulmi brutal që zgjati gati tre muaj, i cili e la qytetin në gërmadha. Në prill, kryebashkiaku ukrainas tha se më shumë se 10,000 civilë kishin vdekur tashmë. Beteja u ndez edhe për disa javë të tjera pas kësaj, duke sugjeruar se numri i të vdekurve mund të jetë shumë më i lartë.

Varreza të improvizuara janë ndërtuar rreth qytetit për t'u marrë me numrin e madh të trupave, dhe shumë të tjerë janë varrosur në oborret e pasme, parqe dhe sheshe, sipas zotit Boychenko. Në fillim të kësaj jave, këshilli i qytetit të Mariupolit paralajmëroi se një shpërthim kolere mund të vrasë dhjetëra mijëra njerëz, duke renditur një sërë faktorësh që mund të çojnë në një epidemi "shpërthyese", duke përfshirë mungesën e ilaçeve dhe objekteve mjekësore.

"Ata (rusët) shkatërruan spitalin tonë të sëmundjeve infektive me të gjitha pajisjet, vranë mjekët," tha zoti Boychenko për BBC.

Ora 07:43
Kiev: 10 mijë ushtarë të vrarë që nga fillimi i luftës

Rreth 10 mijë ushtarë ukrainas janë vrarë që nga fillimi i pushtimit rus më 24 shkurt të kaluar. Kështu ka deklaruar këshilltari i presidencës ukrainase, Alexei Arestovich, në një intervistë për programin Fegin Live . Sa i përket ushtrisë ruse, shtoi ai, "ajo pësoi humbje të barabarta me një mijë ushtarë në ditë gjatë 20-30 ditëve të para. Tani vdesin nga 200 deri në 300".

Ora 07:41
Biden: Zelensky injoroi paralajmërimet tona për pushtimin rus

Vladimir Putin po përpiqet të zhdukë jo vetëm kombin e Ukrainës, por edhe kulturën e tij. Kështu deklaroi presidenti amerikan Joe Biden gjatë një mbledhjeje fondesh, gjatë së cilës ai shpjegoi se presidenti rus e sheh kryeqytetin Kiev si "selia e Nënës Rusi".

Biden më pas vë në dukje se si Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, dhe shumë të tjerë nuk i kanë vënë veshin paralajmërimeve të lëshuara nga Shtetet e Bashkuara për një pushtim të mundshëm të Rusisë.

“Zelensky nuk donte të dëgjonte, shumë nuk donin të dëgjonin”, thekson presidenti amerikan

Ora 07:38
Kryebashkiaku Mariupolit: Rusët shkatërruan banesat pa hequr kufomat

Forcat ruse që pushtuan qytetin ukrainas të Mariupolit shkatërruan 1300 ndërtesa banimi pa hequr qindra kufomat e mbetura në rrënoja. Kështu ka thënë kryebashkiaku Vadym Boychenko i cili u arratis nga Mariupol.

"Numri i vërtetë i kufomave nën rrënojat e shtëpive të shkatërruara është i frikshëm - shkruan Boychenko -. Nga 50 deri në 100 njerëz u vranë pothuajse në të gjitha ndërtesat e shkatërruara dhe 1300 ndërtesa u shkatërruan në qytet".

Kryebashkiaku shton se meqenëse prishja e ndërtesave u krye pa dallim, trupat e banorëve të Mariupolit të vrarë në luftime u dërguan në landfill bashkë me rrënojat. Komuna e Mariupol vlerëson se të paktën 22,000 banorë të qytetit juglindor të Ukrainës u vranë gjatë tre muajve të parë të luftës.

“Fatkeqësisht, numri real i njerëzve të vrarë mund të jetë shumë më i lartë se sa raportohet”, shton Boychenko.

Ora 07:36
Zelensky: Ne vazhdojmë t'u kërkojmë aleatëve tanë armë të rënda

"Ushtria ukrainase po bën gjithçka për të ndalur veprimet agresive të pushtuesve. Për aq kohë sa ka mjaftueshëm armë të rënda, artileri moderne. Gjithçka ne kemi kërkuar dhe vazhdojmë t'i kërkojmë partnerëve tanë." Këtë deklaroi Presidenti ukrainas Volodymyr në fjalimin e tij online një natë më parë.

SI.E./B.K./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A besoni se SPAK do të bëjë drejtësi për 21 janarin?×

Lajmi i fundit

Elbasan, i vodhi vëllait 1.5 mln lekë nga llogaria bankare, në pranga 33-vjeçari (EMRI)

Elbasan, i vodhi vëllait 1.5 mln lekë nga llogaria bankare, në pranga 33-vjeçari (EMRI)