Kryeministrja e Estonisë: Aleatët të rrëzojnë dronët iranianë edhe në Ukrainë

Kryeministrja e Estonisë: Aleatët të rrëzojnë dronët iranianë edhe në Ukrainë

Kryeministrja e Estonisë Kaja Kallas ka thënë se aleatët duhet të rëzojnë dronët iranianë edhe në Ukrainë gjatë një takimi me shtypin evropian para samitit të jashtëzakonshëm të lidërve të BE-së.

“Dronët iranianë që sulmuan Izraelin janë të njëjtët dronë që sulmojnë Ukrainën çdo ditë, nëse të njëjtët aleatë janë në gjendje t'i rrëzojnë ata atje, ndoshta ata janë në gjendje t'i rrëzojnë edhe në Ukrainë.

Kjo tregon se ne mund të bashkëpunojmë, ne kemi aftësitë për ta bërë këtë. Për më tepër, dronët dhe raketat ruse kalojnë hapësirën ajrore të disa aleatëve të ngushtë të Ukrainës. Ne nuk duhet t'i trajtojmë të dy veçmas, ato janë pjesë e së njëjtës pamje dhe rezultati është inkurajimi i Rusisë”, thotë ajo.

 


Lajmi kryesor:

Sulmi rus në veri të Chernihiv, Zelensky: Kjo nuk do të kishte ndodhur nëse Ukraina do të kishte pasur mbrojtje të mjaftueshme ajrore


Xh.K/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Si e vlerësoni urdhrin për heqjen e pushimeve verore për policët?×

Lajmi i fundit

Baton Haxhiu gënjeu, në SPAK ishte pyetur për Ilir Metën, në maj deklaroi se kishte shkuar për intervistë

Baton Haxhiu gënjeu, në SPAK ishte pyetur për Ilir Metën, në maj deklaroi se kishte shkuar për intervistë