Kryeministrat e Ballkanit në Vjenë, Haradinaj: Kërkova liberalizimin e vizave, i kemi përmbushur të gjitha kushtet

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj i ka kërkuar kancelarit austriak Sebastian Kurz që liberalizimi i vizave të futet në axhendën e Bashkimit Europian. Ky fakt është bërë i ditur nga vet Haradinaj, përmes një postimi në llogarinë e tij personale në rrjetin social “Facebook”.

Haradinaj ka shtuar se liberalizimi i vizave në Kosovë nënkupton partneritet, më shumë treg dhe më shumë mundësi këmbimi midis Bashkimit Europian dhe rajonit.

Sot, në Vjenë të Austrisë zhvilluam një mëngjes pune me kancelarin Sebastian Kurz dhe liderët e vendeve të Ballkanit Perëndimor, ku theksova se Kosova është e përkushtuar në fuqizimin e bashkëpunimit rajonal dhe e gatshme të marrë përsipër obligimet e saja, por kjo duhet të jetë reciproke. I njoftova homologët se vendi ka shënuar progres në implementimin e MSA-së dhe ERA 1 dhe se tani po presim edhe lancimin e ERA.                                       

Kosova është vendi i vetëm në BE dhe rajon që ende nuk lëvizë lirshëm dhe nga Kancelari Kurz kërkova që liberalizimi i vizave të futet në agjendën e BE-së, sepse Kosova ka përmbushur të gjitha kriteret e vëna nga BE. Përveç të drejtës tonë për lëvizje të lirë, liberalizimi i vizave për Kosovën do të thotë më shumë partneritet, më shumë treg e mundësi këmbimi për vendet e BE-së dhe rajonit.

Ramush Haradinaj, Kryeministër i Kosovës

Kryeministrat e Ballkanit Perëndimor, midis të cilëve edhe ai i Kosovës, janë mbledhur në një takim në Vjenë nga kancelari i Austrisë Sebastian Kurz dhe komisioneri për Zgjerim Johanes Hahn. Takimi ka patur në fokus perspektivën evropiane të Ballkanit Perëndimor, bashkëpunimin rajonal, marrëdhëniet dypalëshe dhe kriza e refugjatëve.

a.s./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Skandali me nënshtetësitë pa asnjë verifikim, a duhet të ngrihet një komision hetimor për presidentin llir Meta?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

A do kandidojë për deputet? Nishani i gatshëm: Që kur kam ardhur këtu jam në dispozicion të Bashës