Kryeministri i Kosovës Albin Kurti bisedon për 2 orë me avokatët e ish krerëve të UÇK-së

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti bisedon për 2 orë me avokatët e ish krerëve të UÇK-së

Albin Kurti

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti zhvilloi një bisedë dy orëshe me avokatët e ish pjesëtarëve të UÇK-së, të cilët po gjykohen në Hagë. Në takim po diskutohen kërkesat e bëra nga avokatët për qeverinë e Kosovës.

“Takimi u mbajt si rezultat i nevojës për të diskutuar dhe adresuar kërkesat e bëra nga ekipet mbrojtëse: procesi i stërzgjatur i mbajtjes në paraburgim të të akuzuarve, mos-respektimi i praktikës së Gjykatës Evropiane për të Drejtat e Njeriut, mungesa e përkthimeve dhe, në veçanti, mosmarrja në konsideratë e okupimit dhe krimeve të Serbisë në Kosovë gjatë viteve të ’90-ta”, thuhet në njoftimin e zyrës së kryeministrit.

Kurti propozoi që të bëhen takime të rregullta ndërsa ekipet u shprehën mirënjohëse për interesin që po tregon qeveria e Kosovës./Ekspres

A.M./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Begu: 06/05/2022 13:28

    Keta te gjithe nuk jane pjestare,Hashimi,Kadriu,Jakupi dhe Selimi ishin Kryedrjtues Hashim Thaci dhe drejtues,apo kudro te larta komnaduese gjithe te tjeret.Te cilet padrejtesisht po gjykohen ne emer te UCK,Pra, po gjykohet UCK-ja,Jo Hashimi e Kadriu me shkoke.

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Vrasja e policit, a rrezikon të përshkallëzohet konflikti Kosovë-Serbi?×

Lajmi i fundit

Atentati në Rrëshen, drejtori i policisë Lezhë: Viktima ishte në tavolinë me 3 të plagosurit në lokalin e tij, u ekzekutua nga 2 të maskuar me fuoristradë! Konflikti me fiset e tjera, pistë hetimi

Atentati në Rrëshen, drejtori i policisë Lezhë: Viktima ishte në tavolinë me 3 të plagosurit në lokalin e tij, u ekzekutua nga 2 të maskuar me fuoristradë! Konflikti me fiset e tjera, pistë hetimi