Presidenti i Turqisë Erdogan fton Kryeminstrin grek Alexis Tsipras në Turqi

foto ilustruse kryeministri grek Tsipras me Presidentin turk Recep Tayyip Erdogan

Alexis Tsipras ftohet nga Erdogan në Turqi, Ai ka njoftuar se në datat 5-6 shkurt do të zhvillojë vizitë dy ditore në shtetin Turk.

Ishte Dimitris Canakapoulos, Zëdhënësi i qeverisë greke ai që e bëri publik lajmin  kur në nje një konferencë për shtyp i pyetur nga disa gazetarë për mardhëniet Turqi-  Greqi ai u përgjigj se "kryeministri grek me ftesë të presidentit Turk në datat 5-6 shkurt do të zhvillojë vizitë në Turqinë".

E bërë me dije nga zyra e Tsiprsas në ditën e parë të vizitës ai do të pritet në një takim nga presidenti i Turqisë Recep Tayyip Erdogan, zëdhënësi Canakopoulos, tha se pas takimit do të mbahet konferencë e përbashkët për media dhe do të shtrohet darkë.

Ndër të tjera Canakopoulos ka ndarë edhe informacionin se në ditën e dytë të vizitës, Tsipras do të qëndrojë në Stamboll ku do të vizitojë Patriarkun Ekumenik Bartholomeos.

 

Al.Çe/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A duhet të kthehet dënimi me vdekje në Shqipëri?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Ekzekutimi i dy vëllezërve në Krujë/Identifikohet autori! Kontrolle me dron për kapjen e tij...gjendet makina e braktisur