Kryeministri grek i dërgon mesazh Ramës për negociatat dhe i kujton ndihmat për tërmetin

Kryeministri i Greqisë Kyriakos Mitsotakis ritheksoi dhe njëherë se parakusht për integrimin e Shqipërisë në Bashkimin Europian është minoriteti dhe respektimi i të drejtave. "Ne nuk duam që të mbyllen dyert e BE-së, por posaçërisht për Shqipërinë ka parakushte për respektimin e pakicës greke" tha ai.  

Ai madje i dërgoi një mesazh kryeministrit shqiptar Edi Rama "Mesazhi është që ne ju mbështesim por nuk mund të pranojmë që të drejtat e pakicës greke të mos mbrohen". Kyriakos Mitsotakis vijoi më tej duke treguar forcën ekonomike greke ne rajon.

"Kur tërmeti goditi Shqipërinë kohët e fundit, ne ishim të parët që nxituam për të ndihmuar. Ne jemi ekonomia më e madhe dhe më e vjetër në rajon. Për dhjetë vjet kemi pasur probleme, por po rikuperojmë" përfundoi ai.

d.ba./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  Ju duket i drejtë ndëshkimi deri edhe me burg për shkelësit e rregullave gjatë emergjencës së koronavirusit?

Komento

Komente

 • Tërmeti: 10/01/2020 19:06

  Me sistemin aktual nuk ka parti politike dhe përzgjedhje të kandidatëve për deputetë por ka vetëm kryetar partie që vendos në lista kë dëshiron, nuk merret farë mendimi i strukturave dhe forumeve të partisë.

  Përgjigju
 • Tirana: 08/01/2020 21:19

  Eh more eh ka ngel politika ne doren tuaj injorant komentusa.!

  Përgjigju
 • ardit: 07/01/2020 21:19

  Kujtoja Çamerine o kryeministri I shqipetareve o rr.k. hape gojen apo e ke zene me m. otqr

  Përgjigju
  • Kafsha: 08/01/2020 10:30

   Për ke Cameri flet ti kur ky rb vendos tabela me emertime greke në rruget nacionale. Ç pret nga ky fundërrinë ?

 • Kafsha: 07/01/2020 21:14

  Pirdh pirdh thoji keti shemtires jeni bishti i tiganit, ishit dhe do te jeni. Shikoni c borxhe e vjedhje i vete Europes dhe pastaj trego force. Në Shqiperi nuk ka pakice greke por jane ciraket tuaj funderrinat tanë politikane qe u lepijne bythen e u bejne temena se jane te shitur tek ju. Ju beni qejf, grini sallate e hani m..!

  Përgjigju
 • Blenard: 07/01/2020 20:45

  O race e keqe ti je ekonomia me e madhe se shqiptaret ju ben ju ashtu po keta vul humburit tane dine vetem te vjedhin se flisje kshu ti

  Përgjigju