Kryeministri Hoti: Për një vit Serbia do të pezullojë aktivitetet lobuese kundër njohjes së Kosovës

Kryeministri i Kosovës Avdullah Hoti tha gjatë një konference për media se 'Marrëveshja e nënshkruar në Shtëpinë e Bardhë mes Kosovës dhe Serbisë është esenciale për paqen dhe prosperitentin e dy vendeve si dhe në rajon'.

Ai tha se në bisedime është rënë dakord që për nje vit kosova nuk duhet të anëtarësohet në marrëveshje ndërkombëtare kurse Serbia, po për një vit do të pezullojë aktivitetet lobuese kundër njohjes së Kosovës

Ai u shpreh se njohja e Kosovës si shtet i pavarur nga Izraeli është një veprim i shumëpritur dhe se së shpejti mes dy vendeve do të vendosen marrëdhënie diplomatike.

Hoti tha gjithashtu se destinacioni i Kosovës është integrimi në Bashkimin Europian dhe shtoi se Presidenti Trump i kishte kërkuar që Kosova të bëhet pjesë e Mini Shengenit


Lajmi kryesor:

Historike! Nënshkruhet marrëveshja Kosovë-Serbi që vlen 13 miliard dollarë! Hapet rruga për njohjen reciproke! Trump: Tani do vij në Prishtinë


//Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A është gati Shqipëria për sezonin e ri turistik?×

Lajmi i fundit

John

Ekzekutimi në Elbana/ Dalin pamjet, kjo është makina e djegur që dyshohet se i përket autorëve