Kryeministri japonez mbërrin në Ukrainë

Kryeministri japonez mbërrin në Ukrainë

Kryeministri japonez Fumio Kishida tashmë ka mbërritur në Ukrainë dhe po viziton Buçën. Fotot tregojnë se ai shoqërohet nëpër qytet nga zyrtarë ushtarakë.

Ai pritet të takohet më vonë me presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky në Kiev për të shprehur mbështetjen dhe solidaritetin me Ukrainën në mes të luftës së saj të vazhdueshme me Rusinë.

Ministria e Jashtme e Japonisë tha se Kishida është atje për të përcjellë "respektin e tij për guximin dhe këmbënguljen e popullit ukrainas që ngrihet për të mbrojtur atdheun e tyre kundër Rusisë".

Tokio ka shprehur mbështetje për Ukrainën që nga fillimi i luftës dhe iu bashkua vendeve të tjera të G7 në zgjerimin e sanksioneve kundër Rusisë. Por Kishida kishte qenë i vetmi lider i G7 që nuk e vizitoi Ukrainën, deri më sot.


Lajmi kryesor:

Lufta/ Putin dhe Xi Jinping nënshkruajnë dokumente për partneritet global! Moska: Plani kinez, bazë për marrëveshje


M.Q./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Kërcënimet nga krimi, a duhet forcuar mbrojtja e prokurorëve e gjyqtarëve?×

Lajmi i fundit

Rusia ndan një të tretën e shpenzimeve për mbrojtjen

Rusia ndan një të tretën e shpenzimeve për mbrojtjen