Shpërthimi me 204 viktima dhe mbi 7000 të plagosur në Bejrut/ Në hetim kryeministri libanez dhe 3 ish- ministra, në akuzë për neglizhencë

Shpërthimi me 204 viktima dhe mbi 7000 të plagosur në Bejrut/ Në hetim kryeministri libanez dhe 3 ish- ministra, në akuzë për neglizhencë

Hassan Diab

BEJRUT- Kryeministri në largim i Libanit Hassan Diab dhe tre ish ministra janë akuzuar ditën e sotme për neglizhencë lidhur me shpërthimin e portit të Bejrutit,  që çoi në vdekjen e qindra personave dhe plagosjen e mijëra  të tjerëve në shpërthimin masiv të portit Beirutit.

Fadi Sawan, gjykatësi që heton çështjen akuzoi Diab, ish-ministrat e punëve publike Ghazi Zaeiter dhe Youssef Fenianos dhe ish-ministrin e financave Ali Hassan Khalil, tregon Al Jaezzera.

Diab do të merret në pyetje si i pandehur të hënën në Grand Serail, selia e qeverisë në Bejrut. Ai gjithashtu ka thirrur të tre ministrat të hënën, të martën dhe të mërkurën.  Vendimi i gjyqtarit vjen dy javë pasi ai i dërgoi një letër Parlamentit libanez duke u kërkuar anëtarëve të hetonin ministrat lidhur me shpërthimin në një gjykatë të posaçme parlamentare për ndjekjen penale të zyrtarëve të lartë.

Vendimi për të ndjekur penalisht kryeministrin në largim dhe ish-ministrat bazohet në korrespondencën e shkruar të verifikuar që u është dërguar atyre, duke paralajmëruar zyrtarët rreth gati 3,000 tonë material shpërthyes në portin e Beirutit.

Diab, ka thënë se ai fillimisht mësoi për praninë e materialit shpërthyes më 3 qershor, 2020, por priti derisa një raport nga agjencia e Sigurimit të Shtetit për çështjen t'i dorëzohej në fund të korrikut. 

/B.K./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria humb me Italinë, a ka shanse të kalojë grupin në Euro 2024?×

Lajmi i fundit

E rëndë/ Mbytet varka me emigrantë afganë në detin Jon, 65 të zhdukur, 1 viktimë dhe 11 të mbijetuar

E rëndë/ Mbytet varka me emigrantë afganë në detin Jon, 65 të zhdukur, 1 viktimë dhe 11 të mbijetuar