Kryeministri Rutte i preferuari i vendeve anëtare të NATO-s, presidenti rumun mund të tërhiqet nga gara për drejtimin e aleancës

Kryeministri Rutte i preferuari i vendeve anëtare të NATO-s, presidenti rumun mund të tërhiqet nga gara për drejtimin e aleancës

Klaus Iohannis

Presidenti i Rumanisë, Klaus Iohannis, mund të tërheqë kandidaturën për Sekretar i Përgjishëm i NATO-s.

Sipas Arab News, kryeministri rumun pritet të shpallë këtë vendim ditën e nesërme (20 qershor 2024).

Iohannis ka deklaruar se fillimisht do të bisedojë rreth vendimit të tij me Këshillin Suprem të Mbrojtjes Kombëtare të Rumanisë dhe pastaj do ta bëjë atë publik.

Dje, Hungaria dhe Sllovakia kanë deklaruar mbështetjen për kryeministrin holandez Mark Rutte, duke e lënë Rumaninë shtetin e vetëm në mesin e 32 vendeve anëtare të NATO-s që nuk e ka mbështetur liderin holandez 57-vjeçar.

K.M/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Kuvendi kërkon që Greqia të heqë ligjin e luftës, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Sekuestrohen dy makina 'G-Class' me vlerë 280 000 euro në Vlorë! Ishin vjedhur në Itali, bëheshin gati për t'u shitur në Shqipëri

Sekuestrohen dy makina 'G-Class' me vlerë 280 000 euro në Vlorë! Ishin vjedhur në Itali, bëheshin gati për t'u shitur në Shqipëri