Kryepolici i Poliçanit që lejoi mbjelljen e drogës në Skrapar, donte në gjykatë gradimin 'Komisar'

Kryepolici i Poliçanit që lejoi mbjelljen e drogës në Skrapar, donte në gjykatë gradimin 'Komisar'

Kryepolici i Poliçanit, Neritan Naska

TIRANË- Neritan Naska, shefi i postës policore të Poliçanit që ishte caktuar nga Policia e Shtetit, për të kontrolluar territorin dhe parandaluar kultivimin e drogës në zonën e Skraparit, donte të ngrihej në detyrë, duke kërkuar në gjykatë gradën e “Komisarit”. Personi që shihni në këtë foto është kryepolici i Poliçanit, Neritan Naska, djali i Enver Naska, ish-kryetarit të Komitetit Ekzekutiv të Skraparit, gjatë sistemit komunist, njëherësh dhe Kryetar i Komitetit të Veteranëve në Skrapar.

Momentalisht Naska ndodhet në masën e sigurisë “Arrest në shtëpi”, ndërkohë përgjimet telefonike të kryera nga SHÇBA dhe SPAK, kanë implikuar rëndë pozicionin e tij, në bashkëpunimin me kultivuesit e Hashashit në Skrapar. Pavarësisht marrëdhënies që ka pasur me prodhuesit e drogës, Neritan Naska, kërkonte të ngrihej në detyrë, duke synuar fitimin e gradës “Komisar” nëpërmjet një vendimi të gjykatës Administrative. Por kjo nuk ka ndodhur për shkak se në vitin 2017 dhe më pas në muajin Maj 2019, gjyqtarët administrativë, kanë rrëzuar pretendimet e shefit të policisë Poliçan, që kërkonte nga gjykata, detyrimin e Drejtorisë së Përgjithshme të Policisë së Shtetit, që ti jepte gradën e “Komisarit”. Duke vërejtur vendimin e gjykatës, rezulton se Naska karrierën e tij në polici e ka nisur si polic, pranë repartit të Policisë së Mbrojtjes nga Zjarri dhe për Shpëtim.

Naska, e ka nisur karrierën e tij në polici në vitin 2003,në pozicionin e Shefit i PMNZSH-Kuçovë më gradën e kapitenit të parë. Më pas në Maj 2005, Naska është transferuar si shef i Sektorit të PMNZSH pranë Prefektit të Qarkut Berat, ku i është dhënë grada “Toger”. Në gusht të 2005, Neritan Laska, reszulton të ketë përfituar gradën e “Kryeinpektorit”, për pozicionin e punës që ushtronte si shef i sektorit të PMNZSH, pranë Prefektit të Qarkut Berat. Ndërkohë në 19 qershor 2006, Naska është larguar nga detyra dhe në qershor 2010 është ripranuar sërisht, në rradhët e Policisë së Shtetit, ku këtë herë, i është besuar detyra e specialistit në Sektorin për Operacionet Speciale dhe kërkimit në Drejtorinë e Policisë Qarkut Berat. Në këtë pozicion pune, Naska ka mbajtur gradën e “Nën/komisarit”.

Ndërkohë në 2014 është transferuar në detyrën e specialistit në Sektorin e Trafikut të Paligjshëm në Drejtorinë e Policisë Qarkut Berat” dhe Mars 2016 është transferuar në pozicionin shefit të seksionit në seksionin e Trajnimeve, Përgatitjes Profesionale dhe Fizike ne Sektorin e Burimeve Njerëzore. Mandej është emëruar shef i postës policore në Poliçan, deri në momentin e arrestimit nga policia, për shkak të bashkëpunimit me trafikantët, duke i lejuar të mbyllnin hashash në Tërpan dhe Çorogjaf të Skraparit. Në total,SHÇBA-ja dhe SPAK, kanë mundur të dokumentojnë 28 raste të kultivimit të drogës, duke asgjësuar 5045 bimë narkotike të llojit “cannabis sativa”, si dhe janë sekuestruar 176 kg lëndë narkotike e paketuar në gjendje të thatë, e gatshme për t’u trafikuar.

K.T./B.K./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Durresi: 13/01/2021 19:00

  O eiglis... e paske babe qe e mbron kaq shume?? Nese esht i pafajshem,do dale... po si shef i postes se policise,i takon te rrije brenda derisa te mbyllen hetimet

  Përgjigju
  • Eisel: 13/01/2021 22:42

   O shoku a kupton qe eshte I pa fajshem!!si mund Ta mbajn brenda kur Nuk eshte i fajshem?? Bab se kam por e di se ca njeriu eshte! Si ty mund t mendoj cdokush se e kuptoj qe me shtetin te vjen ne maj t hundes por Nuk mund t besh t fajshem nje njeri t pafajshem!

 • Eisel: 13/01/2021 17:35

  O bastard, o race muti! O portal I kazanit! Nuk dhate nje lajm persembari po vetem shtremberoni figurat e pastra per te marr komente e like! Turp tju vij edhe gjithe komentuesve qe flasin pa prova e si gjithmone merren me hallet e te tjerve! Jan familje me principe shume e lart edhe do dali pafajsija e te drejtit! Portali i lodhur beni mire analiza te njerezve ashtu sic duhet edhe punoni me dinjitetin mos punesoni njerez me 5 se jeni shpifsa te rendomet edhe plehra te shoqeris qe portretizoni shpifje edhe lajme te reme! Do ju duhet t lani gojen me sapun kur flisni per nje punonjes te thjesht te policis merruni me mire me ata qe ju qeverisin se ata ju han leket jo nje njeri i akuzuar padrejtesisht nga llumrat edhe bashkpuntoret e atyre qe merren me pune t pista!

  Përgjigju
  • Eisel: 13/01/2021 22:51

   O ti qe e thith! Mua sme afrohesh dot fare shoku! Se sjam as nga ata qe e thith e as nga ata qe e perthith mos me ngatero me veten!

  • e paske thith plako: 13/01/2021 20:13

   Sa ore ke qe po e thith o plako

 • Reno: 13/01/2021 12:14

  Nje rruge e dy pune, ta bejne komisar ne gjykate dhe te nesermen ta denojne....

  Përgjigju
  • Eisel: 13/01/2021 17:59

   Kur nuk ke ca te thuash me mire mbaj gojen mbyllur! Eshte thjesht nje polic i thjesht! Po t Benin edhe ty padrejtesi do te shikoja sa bukur do bilbilosje

 • Sondazhi i ditës:

  Hapësirat publike në plazhe, sipas jush janë:×

Lajmi i fundit

‘Mbani të burgosur Berishën’ Dumani përplaset me Shehun: Po lëshoni akuza të rënda në drejtimin tim, s’kam asnjë lidhje me politikën

‘Mbani të burgosur Berishën’ Dumani përplaset me Shehun: Po lëshoni akuza të rënda në drejtimin tim, s’kam asnjë lidhje me politikën