KLP bën gati emrat, kryeprokurori Olsian Çela në listë t’u bërë anëtar i Këshillit të Emërimeve në Drejtësi (E PLOTË)

KLP bën gati emrat, kryeprokurori Olsian Çela në listë t’u bërë anëtar i Këshillit të Emërimeve në Drejtësi (E PLOTË)

Olsjan Cela

Kryeprokurori Olsian Çela ka shpallur sot kandidaturën për t’u bërë anëtar i Këshillit të Emërimeve në Drejtësi. Në listën që Këshilli i Lartë i Prokurorisë ka çuar me kandidatët të cilët plotësojnë kushtet dhe kriteret ligjore për t’u përfshirë në shortin për zgjedhjen e anëtarëve të Këshillit të Emërimeve në Drejtësi.

Kandidatët të cilët plotësojnë kushtet dhe kriteret ligjore nga Prokuroria e Përgjithshme Olsian Çela; Thoma Jano; Arqilea Koça; Alfred Progonati; Alma Muça; Anila Leka; Kudusi Shahu; Kujtim Luli; Sokol Stojani.

Ndërsa nga Prokuroritë e Apeleve: Elvin Gokaj, (Prokuroria pranë Gjykatës së Apelit Durrës); Ludovik Dodaj, (Prokuroria pranë Gjykatës së Apelit Durrës); Etien Kapo, (Prokuroria pranë Gjykatës së Apelit Durrës); Gjon Fusha, (Prokuroria pranë Gjykatës së Apelit Gjirokastër); Irma Balli, (Prokuroria pranë Gjykatës së Apelit Korçë); Lazer Çardaku, (Prokuroria pranë Gjykatës së Apelit Shkodër); Kleanth Zeka, (Prokuroria pranë Gjykatës së Apelit Vlorë); Genti Xholi, (Prokuroria pranë Gjykatës së Apelit Tiranë); Arben Qosja, (Prokuroria pranë Gjykatës së Apelit Tiranë).

KED është organ kolegjial me 9 (nëntë) anëtarë. Dy prej tyre zgjidhen nga anëtarët e Gjykatës Kushtetuese. Një anëtar është gjyqtar i Gjykatës së Lartë. Një anëtar është prokuror në Prokurorinë e Përgjithshme. Dy anëtarë janë gjyqtarë nga gjykatat e apelit. Dy anëtarë janë prokurorë nga prokuroritë pranë gjykatave të apelit. Anëtari i nëntë është gjyqtar nga gjykatat administrative. Të gjithë zgjidhen me short.

B.K./K.T./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Përplasja për Ukrainën, e drejtoi si duhet Rama KS të OKB?×

Lajmi i fundit

Zgjedhjet në Kukës, Manja: Të dielën korrim fitoren, Emiratet gati të financojnë turizmin malor në Shishtavec! Opozita: Kriminel elektoral

Zgjedhjet në Kukës, Manja: Të dielën korrim fitoren, Emiratet gati të financojnë turizmin malor në Shishtavec! Opozita: Kriminel elektoral