Kryevirologu amerikan: Vaksina antiCovid do jetë gati deri në fund të vitit

Eksperti kryesor amerikan për sëmundjet infektive dhe kryevirologu i Shtëpisë së Bardhë, Anthony Fauci, parashikon se SHBA-ja do ta përmbushë objektivin për të pasur një vaksinë për koronavirusin para fundit të këtij viti.

Ai tha në një intervistë për agjencinë e lajmeve Reuter se nuk ka ende garanci të madhe që kjo do të ndodhë, por se ndihet optimist për afatet e përcaktuara.

Shumë ekspertë e shohin prodhimin e një vaksine të sigurt dhe të efektshme si të vetmen rrugëdalje nga pandemia që ka infektuar miliona dhe ka shkaktuar vdekjen e më shumë se 575,000 njerëzve në të gjithë botën.

Dr Fauci tha se edhe nëse një vaksinë arrin të provokojë një përgjigje imune nga trupi i njeriut, ende nuk është e qartë se për sa kohë mund të zgjasë kjo mbrojtje.

Ai tha se “këto janë pyetje që nuk kanë përgjigje tani për tani, sepse që nga shpërthimi i virusit kanë kaluar vetëm gjashtë muaj."

Sipas tij, mund të duhet të kalojë një vit para se t’i jepet përgjigje pyetjes së kohëzgjetjes së imunitetit të derivuar nga vaksina Covid.

  • Sondazhi i ditës:

    Zgjedhjet e 25 prillit, Koalicioni me LSI-në e ndihmon apo e dëmton Partinë Demokratike?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

’Më trego bir ku je’/ Pas telefonatës anonim, zhduket sipërmarrësi i ndërtimit nga Peqini (VIDEO)