Kufiri Kosovë- Shqipëri, qytetarët pa kontrolle në pikën e kalimit

Kufiri Kosovë- Shqipëri, qytetarët pa kontrolle në pikën e kalimit

Kufiri mes Kosovës dhe Shqipërisë

Pika kufitare e kalimit mes Kosovës dhe Shqipërisë do nuk do të ketë më kontrolle për kalimin e qytetarëve.  Kuvendi i Kosovës miratoi marrëveshjen midis Shqipërisë dhe Kosovës  me 73 vota gjatë ditës së sotme.

Marrëveshja midis dy vendeve parashikon është propozuar nga deputeti i PS, Dardan Molliqaj. Në marrëveshje thuhet se nuk janë duke i hequr kufijtë, por heqjen e kontrollit për qytetarët të dyja vendeve. Ai shtoi se po kërkojnë që lëvizja të jetë pa kontroll. Pikat e kontrollit të kufitarë të Vërmicës, Qafë Prush dhe Qafë Morinë janë objekt i marrëveshjes.

Në Kuvendim e Kosovës ka pasur debate të ashpra nga deputeti i Nismës Socialdemokrate të Kosovës, Milaim Zeka, e ka quajtur debatin për hapjen e kufirit me Shqipërinë si  diskutim  të pavlerë.

Marrëveshja pritet që pranohet midis dy vendeve e më pas të vihet në zbatim. Nga kjo marrëveshje pritet që të lehtësohen radhët e gjata të kufirit mes Kosovës dhe Shqipërisë.

 

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Qeveria shtyn zbatimin e fashës 800 kWh për çmimin e energjisë, mendoni se është zgjidhja e duhur?×

Lajmi i fundit

Akademia e Shkencave risjell për herë të dytë në Shqipëri një nga konferencat më mëdha të shkencës

Akademia e Shkencave risjell për herë të dytë në Shqipëri një nga konferencat më mëdha të shkencës