Kufiri Kosovë- Shqipëri, qytetarët pa kontrolle në pikën e kalimit

Kufiri mes Kosovës dhe Shqipërisë

Pika kufitare e kalimit mes Kosovës dhe Shqipërisë do nuk do të ketë më kontrolle për kalimin e qytetarëve.  Kuvendi i Kosovës miratoi marrëveshjen midis Shqipërisë dhe Kosovës  me 73 vota gjatë ditës së sotme.

Marrëveshja midis dy vendeve parashikon është propozuar nga deputeti i PS, Dardan Molliqaj. Në marrëveshje thuhet se nuk janë duke i hequr kufijtë, por heqjen e kontrollit për qytetarët të dyja vendeve. Ai shtoi se po kërkojnë që lëvizja të jetë pa kontroll. Pikat e kontrollit të kufitarë të Vërmicës, Qafë Prush dhe Qafë Morinë janë objekt i marrëveshjes.

Në Kuvendim e Kosovës ka pasur debate të ashpra nga deputeti i Nismës Socialdemokrate të Kosovës, Milaim Zeka, e ka quajtur debatin për hapjen e kufirit me Shqipërinë si  diskutim  të pavlerë.

Marrëveshja pritet që pranohet midis dy vendeve e më pas të vihet në zbatim. Nga kjo marrëveshje pritet që të lehtësohen radhët e gjata të kufirit mes Kosovës dhe Shqipërisë.

 

  • Sondazhi i ditës:

    Rama lë Vlorën pas 8 vitesh dhe zgjedh të jetë deputet i Durrësit, a ka bërë kryeministri zgjedhjen e duhur?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

9 rregulla 'të arta' se si të ktheheni të bezdisshëm kur shkoni mysafir diku (FOTO)