Zbardhet skema e mashtrimit/ Merrnin para përmes rrjeteve sociale, shkon në 7 numri i të arrestuarve! Vihet në pranga edhe një grua

Zbardhet skema e mashtrimit/ Merrnin para përmes rrjeteve sociale, shkon në 7 numri i të arrestuarve! Vihet në pranga edhe një grua

Foto ilustruese

Ka shkuar në 7 numri i të arrestuarve që akuzohen se përmes rrjeteve sociale mashtronin qytetarët dhe u merrnin para.

Pas operacionit të dy ditëve më parë kur u arrestuan 6 persona, Klajdi Likaj, Dionis Daka, Genci Roko, Elis Molla, Kledi Hamati dhe Leonard Kalaja, një grua është vënë sot në pranga. Bëhet fjalë për Anisa Hamatin ndërkohë që janë shpallur në kërkim shtetasit Sandrino Nika dhe Arsen Memaj. Në kërkim për të njëjtën akuzë është shpallur edhe Klinti Cani.

Përmes operacionit të koduar “Kameleonët” u arrit dokumentimi dhe zbardhja e kësaj skeme mashtrimi.

Këta persona, në bashkëpunim me njëri-tjetrin, kanë kryer veprime me qëllim ngritjen e një skeme të mashtrimit kompjuterik për përfitimin e shumave të ndryshme monetare nga shtetas shqiptarë ose jo, të cilët kanë qenë të interesuar për të ndihmuar të mitur me probleme shëndetësore.

Materiali hetimor i ndjekur nga Njësia për Hetimin e Krimeve Kibernetike kishte të bënte me dyshime të arsyeshme se këta shtetas, në bashkëpunim me njëri-tjetrin, kanë kryer veprime për ngritjen e një skeme të mashtrimit kompjuterik, me qëllim përfitimin e shumave të ndryshme monetare nga të gjithë shtetasit shqiptarë ose jo, të cilët kanë qenë të interesuar për të ndihmuar të mitur me probleme shëndetësore.

Për këtë arsye, këta persona vendosnin në dispozicion të shtetasve të interesuar, llogari bankare apo të dhëna shtetasish të cilët do të ishin përfitues të donacioneve, duke i tërhequr ato në institucione të ndryshme financiare.

Tërheqja e shtetasve të interesuar bëhej nëpërmjet profileve të rrjeteve sociale me të dhëna të rreme, por dhe dhënies së të dhënave të rreme për dërgimin e donacioneve, me qëllim që të mos gjendeshin në rast se organet ligjzbatuese do të viheshin në dijeni të këtij aktiviteti kriminal.

Ata për një periudhë disamujore, kanë arritur të marrin qindra transaksione financiare nga shtetas shqiptarë ose jo, të cilët janë me banim në territorin e Shqipërisë, por dhe jashtë saj.

Në cilësinë e provës materiale u sekuestruan aparate celular, dokumente tërheqjesh monetare, etj.

"Njëkohësisht, Njësia për Hetimin e Kirmeve Kibernetike u bën thirrje të gjithë shtetasve që kanë dyshime të arsyeshme për funksionimin e skemave të tilla të na vënë në dijeni në adresën e postës elektronike [email protected] dhe në numrin e telefonit 0694155552, po ashtu dhe në aplikacionet e komunikimit si WhatsApp, Viber etj", thuhet në njoftimin e policisë.

 

 

K.T./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Vritet polici në Kosovë, a po reagojnë si duhet ndërkombëtarët ndaj Serbisë×

Lajmi i fundit

Rehabilitohen hapësirat pranë shkollave 'Gustav Mayer' e 'Naim Frashëri', Veliaj: Rrugët në shkollat dhe kopshtet e Tiranës më të sigurta për fëmijët

Rehabilitohen hapësirat pranë shkollave 'Gustav Mayer' e 'Naim Frashëri', Veliaj: Rrugët në shkollat dhe kopshtet e Tiranës më të sigurta për fëmijët