'Kujtesë kundër egoizmit kombëtar'/ Fuga: Vendet e pasura mund ta blejnë vaksinën ndaj COVID, po ja që një mutacion mund ta bëjë të padobishme!

'Kujtesë kundër egoizmit kombëtar'/ Fuga: Vendet e pasura mund ta blejnë vaksinën ndaj COVID, po ja që një mutacion mund ta bëjë të padobishme!

Qeveria shqiptare ka reaguar për herë të parë pas shfaqjes së variantit të ri të COVID-19  që u shfaq në Britaninë e Madhe. Reagimi i parë ka ardhur nga drejtori i Komunikimin në zyrën e Kryeministrisë, Endri Fuga. Duke shpresuar se ky variant i ri i COVID, nuk do e bëjë rezistent ndaj vaksinës, Fuga shkruan se ky është një tregues se në betejën kundër këtij virusi duhet një vaksinim universal.

“Shpresojmë që mutacioni i ri nuk do ta bëjë COVID-19 rezistent ndaj vaksinës ekzistuese. Por është një kujtesë kundër egoizmit kombëtar. Vendet e fuqishme mund të blejnë të gjithë dozat e vaksinës pa lënë asgjë për pjesën tjetër, por ja që një mutacion i vogël mund ta bëjë të gjithë përpjekjen të padobishme. Vaksinimi universal është një domosdoshmëri,”- shkruan Fuga.


Lajmi kryesor:

Varianti i ri i COVID krijon frikë në Evropë/ Italia, Holanda, Belgjika, Gjermania dhe Austria ndalojnë fluturimet me Britaninë e Madhe! Gati dhe Franca


B.K./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Rikthimi i PD-së me protesta në shtator, a do ta forcojë politikisht?×

Lajmi i fundit

Berisha ‘shfrenon’ imagjinatën: Nuredin Dumanin e ka parë në Golem ‘qytetari dixhital’ pas mesnate

Berisha ‘shfrenon’ imagjinatën: Nuredin Dumanin e ka parë në Golem ‘qytetari dixhital’ pas mesnate