Kukës, aksion për pastrimin e liqenit te Fierzës në 'Ditën e Tokës'

Edhe pse nuk futet në ato qytete me nivel të lartë ndotjeje problematika mjedisore në Kukës është shqetësuese. Akumulimi më i madh i mbetjeve bëhet nga liqeni i Fierzës. Në pikun e kuotës së tij, sipërfaqja dhe brigjet  janë të mbushura plot me mbetje plastike e spitalore.

Për pastrimin e liqenit u ndërmorë një aksion në ditën ndërkombëtare të tokës që sipas Abdulla Domit, koordinator i përgjithshëm i  prefekturës Kukës, nuk mund të zgjidhë përfundimisht problemin e ndotjes së vazhdueshme të liqenit. Domi, thotë:

Duhet një vëmendje më e madhe nga  ministria e linjës dhe institucionet përgjegjëse për të gjetur një zgjidhje përfundimtare për ndotjen e liqenit të Fierzës.

Abdulla Domi, koordinator i përgjithshëm i prefekturës

Për pastrimin e brigjeve të liqenit janë angazhuar punonjës të Prefekturës ,institucioneve shtetërore e shoqata mjedisore si dhe dy motor barka të HEC-it të Fierzës  me  15 forca. Në Qarkun e Kukësit janë evidentuar 65 pika të ndotura (Kukësi 30, Tropoja 22 dhe Hasi 13), me një sipërfaqe prej 10.000 m2 dhe volum 1200 m3 mbetje urbane dhe inerte.

Ora 19:25
Dita Ndërkombëtare e Tokës, në Kukës fillon aksioni për pastrimin e Fierzës
/b.ha./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Vizita e Presidenti Begaj në Kosovë, si i vlerësoni mesazhet dhe takimet që zhvilloi?×

Lajmi i fundit

8 ushtarë të tjerë rusë të dyshuar për krime lufte në Bucha, plaçkitën shtëpitë e braktisura

8 ushtarë të tjerë rusë të dyshuar për krime lufte në Bucha, plaçkitën shtëpitë e braktisura