Kultivimi i shalqinit, e vetmja mundësi të ardhurash për banorët e Imshtës

Kultivimi i shalqinit përbën të ardhurat kryesore për fermerët e zonës së Bubullimës dhe kryesisht të Imshtës në Lushnje. Pozicioni gjeografik i tokave buzë lumit Seman bën që prodhimtaria të jetë e lartë dhe cilësore.

Pas përfundimit të tregtimit të kësaj kulture në zonën  e Divjakes, prej disa ditësh tregu kryesor i shalqinit është përqendruar në Imshtë. Fermerët shprehen se nga kjo kulturë ata mbajnë familjaren, pasi është e vetmja mundësi punësimi për ta dhe familjarët e tyre.

"Këtu tek ne cilësia është shumë e mirë dhe çmimi është shumë kënaqur. Ky çmimi që është tani është shumë i mirë për ne. Shpresojmë mos të bie pasi ne harxhojmë shumë na shkon dynymi 400 mijë lekë", shprehet fermeri.

Fermerët thonë se deri më tani ajo që i ka penalizuar në tregtimin e shalqirit ka qenë infrastruktura e dobët, duke bërë që shpesh herë produktet të hidheshin në kanal.

Zona jonë është shumë e njohur për kultivimin e shalqinit, por na ka penalizuar shumë infrastruktura vitet e kaluar që shalqini mos të shitet. Tani ka pas rritje të kërkesave dhe kanë ardhur kamion nga shumë vende të botës për të marr shalqi. 

Në zonën e Imshtës fermerët çdo vit kultivojnë rreth 300 hektarë tokë me shalqi.

/r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • FATMIRI: 05/07/2019 17:15

    ISHALLA JU KALBEN SE BEJN LLOJ LLOJ MARIFETE PLERAT

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    A mendoni se Berisha e Meta do e arrijnë qëllimin me protestën e 6 dhjetorit×

Lajmi i fundit

Sekretarja e Brendshme britanike quajti shqiptarët 'kriminelë', Rama pritet të zhvillojë një bisedë telefonike me homologun Rishi Sunak

Sekretarja e Brendshme britanike quajti shqiptarët 'kriminelë', Rama pritet të zhvillojë një bisedë telefonike me homologun Rishi Sunak