Kultivoi 4020 rrënjë kanabis dhe iu gjetën 3 ton të tjera në 2016-n, në pranga 51-vjeçari në Mat! Pronari i magazinës, ish kreu i PD-së në Rukaj

MAT- Ish kreu i PD-së në Rukaj, Shpëtim Lika ka rënë në prangat e policisë si i dënuar me 8 vjet burg për trafik të lëndëve narkotike. Në vitin 2016, 51-vjeçari u zbulua si autori i mbjelljes së mbi 4020 rrënjëve kanabis dhe i 3 tonëve të tjera të cilat ishin në proces tharjeje. Sasia rekord e drogës, u gjet në shtator të vitit 2016 ku Shqiptarja.com botoi edhe fotot nga  4 parcelat e mbushura me drogë në afërsi të banesës së 51-vjeçarit. Pranë përroit në atë zonë u konstatua nga policia një hangar i ndërtuar me shtylla druri brenda të cilit ishin gati për t’u tharë sasia e kanabisit. 

Materialet procedurale i kaluan Prokurorisë Mat, për veprime të mëtejshme.

Kush është Shpëtim Lika:

Shpëtim Lika ka qenë ish funksionar i PD-së në bashkinë Burrel dhe ish kryetar i degës së PD-së në Komunën Rukaj. Pasi 4 parcelat e tij me 3 ton hashash u zbuluan në vitin 2016, ai u mor i pandehur nga Prokuroria e Krimeve të Rënda për akuzën e "Kultivimit të narkotikeve", "Grup i strukturuar kriminal", "Kryerja e veprave penale nga organizata kriminale dhe grupi i strukturuar kriminal" si dhe "Prodhimit dhe shitjes se narkotikëve".

Vendimi për dërgimin e dosjes së tij në gjyq aso kohe u mor nga prokuroria e Krimeve të Rënda, ndërkohë së bashku me Likën i pandehur është marrë dhe Marko Bushi nga Burreli i cili në 2017 kanosi me kallashnikov policinë dhe prokurorin e Rrethit, të cilët ishin duke shkuar në një nga parcelat e mbjella me hashash në këtë zonë.

Shpëtim Lika më herët, ka qenë edhe këshilltar i PD në këshillin komunal të ish komunës Rukaj.

G.MO/KT/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Petrit: 08/03/2023 05:25

  Madje edhe Saje Qorri Tahiri ka qene minoster i Sales por kinse e kane bere sikur te Rames. Ca maskarai.

  Përgjigju
 • Bobo: 07/03/2023 15:24

  Kudo del ky shkerdhata Berishe ne gjithe vrimat e haleve?

  Përgjigju
 • Ethem Lalaj: 07/03/2023 11:02

  Droga është mbjell nga S.Berisha që në 1992 fillimisht në zonën e Beratit,Sipas BARDHYL TESOS ISH DEPUTET I PD 92 SOT NË SHBA),Ku në Urën Vajgurore(Dimal) u vranë 7 persona dhe vrasësit Shoqërues të Azem Hajdarit sot ndodhen në KANADA. -Nuk mundet të pasurohen marrëzisht Shpura e Sb pa drogën e Lazaratit të ligjëruar prej Sb që Saimir Tahiri e shkuli në 2016 dhe u dënua me burg nga drejtësia e S.Berishës 99 %,gjoja për shpërdorim detyre,kur Ata që i kan lyer duart me gjak jan të lirë. -Profesorët e drogës Salist të Lazaratit,etj e kultivuan drogën në gjith vëndin në 2016-17 dhe duheshin 1.500.000 çolic për ta kontrolluar. -Fakti që nga 2013 jan shkarkuar nga policia mbi 1.300 polic,tregon se edhe policia ka qën dhe është 50-20 % Saliste. -Sb ka helmuar gjith vëndin me paligjshmërinë e tij.Ligji është vet Ai. -Sb është fatkeqsi Kombëtare për PD dhe vëndin.

  Përgjigju
 • raku: 07/03/2023 10:32

  o sa mir me kene shqiptar e me mbjell bar

  Përgjigju
  • Mara emigrante ne Itali: 07/03/2023 13:44

   Nje koment per tu pershendetur Ethem Lalaj ,koment i sakte bravo ,gjerat duhet te thuen sic jane .per keta komentues ka nevoje vendi .BRAVO

 • Sondazhi i ditës:

  Arrestohet Dako, Po i përmbush SPAK pritshmëritë në luftën ndaj korrupsionit?×

Lajmi i fundit

 Washington Post: SHBA kishte informacione mbi planet e ukrainasve për të sulmuar gazsjellësin ‘Nord Stream’

Washington Post: SHBA kishte informacione mbi planet e ukrainasve për të sulmuar gazsjellësin ‘Nord Stream’