Kumari dhe alkooli ndan çiftet, 253 divorce për 9 muaj në Fier! 134 urdhër-mbrojtje për gratë e dhunuara

Plot 461 padi për divorc u regjistruan në Gjykatën e Fierit gjatë 9 muajve të pare të këtij vitit. Prej tyre, 253 çifte i dhanë fund martesës, 9 u refuzuan nga gjykata, ndërsa të tjerët vazhdojnë seancat gjyqësore. Shifrat zyrtare, siguruar nga Report TV, flasin për një numër të rritje të grave që kërkojnë divorcin, 204 padi përkundrejt 125 bërë nga burrat. Duke komentuar krizën që po kalon familja, avokati Denis Hajderaj tha se është kundër proceseve gjyqësore, të përshpejtuara.

“Është gjykata ajo që nuk duhet të japë menjëherë një vendim për zgjidhje martese kur familja nuk është tronditur kaq thelle duhet ti lere kohe sipas ligjit , i cili ka afatin një vjeçar”, shprehet Denis Hundëroj.

Kumari, alkooli, emigracioni janë shkaqet kryesore, por jo vetëm.

“Kumari, ekonomia e dobët, por ndikojnë edhe  faktorët social . Duhet të kemi parasysh  ndikon edhe largësia  pasi emigrimi është rritur me shume , është dhe faktor shtese  që nuk janë mare shume institucionit, siç janë martesat fiktive , të cilat behën për arsye  ku bashkëshortët  ndryshojnë mbiemrin, sese i duhet për procedura  e letrave  ku largohen jashtë  shteti nga që kanë marrë rekurse  ose kanë problem të ndryshme. Tradhtia, por futen me shume të grindjet  duke justifikuar ndarjen shkakun e grindjes  nga problemet ekonomike”, vijon ai.

E gjitha kjo shoqërohet me dhunë në familje! Sërish bazuar në shifra, për periudhën janar-shtator 2022, 134 gra të divorcuara u pajisen me urdhër-mbrojtje nga gjykata e Fierit.

K.T./KT/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Vlora: 06/11/2022 12:43

    Ka shum kurva fieri ,,edhe rrugez kur iken te gjitha vajzat te shikojn ne sy eh duan te pallohen te shkretat skan faj.

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    FSHF rinovon kontratën me trajnerin e Kombëtares Sylvinho, a jeni dakord?×

Lajmi i fundit

1/3 e listës së deputetëve e mbyllur, ironizon Sefa: Do shtohen bluzat ‘Free Berisha’ në treg

1/3 e listës së deputetëve e mbyllur, ironizon Sefa: Do shtohen bluzat ‘Free Berisha’ në treg