Kundër aktivitetit të guroreve në fshat, banorët e Borizanës në protestë: Na dëmtojnë banesat

BORIZANË- Dhjetëra banorë të fshatit Borizanë janë ngritur këtë të mërkurë në protestë dhe kanë bllokuar rrugën e disa guroreve që ushtrojnë aktivitetin në këtë fshat. Prej vitesh, banorët pretendojnë se ky aktivitet u ka shkaktuar dëme në banesat e tyre. Ata janë ankuar nëpër institucione por askush nuk u ka dhënë zgjidhje.

Report Tv mëson se një ndër lagjet më problematike është “Micjane” e cila ndodhet rreth 100 metra larg guroreve, shpërthimet e të cilave përfundojnë në oborrin e shtëpive të këtyre banorëve.

Ata u ngritën sot në protestë fill pasi dje ndodhi një shpërthim tepër i fuqishëm.

"Jemi viktima. Na bien në shtëpi. Unë jam pjesëtar i kësaj lagjeje këtu. Është hera e dytë që denoncoj në shtet dhe nuk merret asnjë masë."- tha një banor

Ata thanë se do të përshkallëzojnë protestën, nëse institucionet nuk  marrin masa ndaj 6 kompanive që shfrytëzojnë guroren. 

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Kërcënimet nga krimi, a duhet forcuar mbrojtja e prokurorëve e gjyqtarëve?×

Lajmi i fundit

GOLAT/ Real Madridi 'mbret' edhe në Itali, Interi një gol në Champions League! Arsenal dhe United humbasin me përmbysje, fiton Bayern Munich

GOLAT/ Real Madridi 'mbret' edhe në Itali, Interi një gol në Champions League! Arsenal dhe United humbasin me përmbysje, fiton Bayern Munich