Kupa e Italisë/ Atalanta ndalet nga shtylla, Juventusi e mposht 0-1 dhe merr trofeun e 15-të! Zverdhet Gjimshiti, i kuq për Allegrin (VIDEO)

Kupa e Italisë/ Atalanta ndalet nga shtylla, Juventusi e mposht 0-1 dhe merr trofeun e 15-të! Zverdhet Gjimshiti, i kuq për Allegrin (VIDEO)

Festa e Vlahovic pas golit

ROMË - Juventusi mundi 0-1 Atalantën në 'Olimpico' për finalen e Kupës së Italisë dhe siguroi trofeun numër 15-të në këtë kompeticion, më shumë se gjithë skuadrat e tjera në Itali. Skuadra e Max Allegrit nuk del pa trofe këtë sezon, teksa bëri një lojë mbrojtëse, kjo edhe falë paraqitjes së mirë nga bergamaskët.

Ndeshja do niste malore për Atalantën që pësoi gol pas vetëm katër minutave lojë. Një aksion i bukur bëri që Vlahovic mos falte dhe me të djathtën kaloi "Zonjën" shumë shpejt në epërsi. Pas golit të pësuar Atalanta kontrolloi pothuajse shumicën e lojës, por pjesa e parë u mbyll me shumë raste.

Fraksioni i dytë i lojës nisi me Atalantën në kërkim të barazimit. Mbrojtja e bardhezinjve u tregua në nivelin e duhur duke mos pësuar, teksa Vlahovic gjeti rrjetën e dytë në minutën e 75.

Në këtë moment 'në lojë' u fut VAR, që për milimetra anuloi golin e dytë të serbit. Më pas Atalanta kishte mundësi me Lookman, që nga jashtë zone e stampoi topin në shtyllën e djathtë pingule të Perin, teska 'Zonja' ishte me fat.

Në kundërsulmin e radhës, Miretti ktheu "reston" dhe goditi shtyllën për Juven, ndërsa Berat Gjimshiti luajti 90 minuta dhe u ndëshkua me kartonin e verdhë. Notë 7.4 për kapitenin e Kombëtares që zhvilloi një paraqitje të mirë, por pa mundur të fitojë trofeun e parë me Atalantën. Gjatë minutave shtesë Max Allegri, trajneri i Juves "u tërbua" me arbitrin, teksa Maresca e dërgoi para kohe në dhomat e zhveshjes me karton të kuq.

Në fund të gjashtë minutave shtesë Juve siguron trofeun e 15-të në Kupën e Italisë, ndjekur nga Roma e Inter me nga nëntë të tillë. Atalanta e ka fituar këtë trofe një herë në vitin e largët 1963.

VIDEO E GOLIT (KLIKO)

S.DH/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Kuvendi kërkon që Greqia të heqë ligjin e luftës, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Afera Partiazani, Berisha ndërron avokat, merr avokaten e Fredi Belerit

Afera Partiazani, Berisha ndërron avokat, merr avokaten e Fredi Belerit