Kurbin/ Tentoi të transportonte 613 kg kanabis me gomone gjatë karantinës, në pranga një 25-vjeçar i shpallur në kërkim

Gomonia ku u kap lënda narkotike në muajin mars 2020

KURBIN - Një 25-vjeçar me iniciale B.Z. u arrestua nga policia pasi në muajin mars 2020 tentoi të transportonte 613 kg kanabis me gomone drejt Italisë.

25-vjeçari banues në Kurbin, ishte shpallur në kërkim ndërkohë që gjykata kishte vendosur masën arrest me burg në mungesë.

Në muajin mars 2020, gjatë periudhës së karantinës totale për shkak të koronavirusit, 25-vjeçari së bashku me dy persona të tjerë, Safer Zelës, 60 vjeç dhe Roland Sulës 28 vjeç tentuan të trafikonin 613 kg kanabis me gomone drejt Italisë.

Policia bëri një kontroll në ambientin në pronësi të Safer Zelës, në Godull të Kurbinit ku u gjet droga, ndërsa u sekuestrua edhe një gomone në pronësi të tij.

Gjithashtu, gjatë kontrollit të banesës së 60-vjeçarit, policia gjeti dhe sekuestroi një armë gjahu dhe 13 fishekë.

Droga mendohet të ishte e një grupi të fuqishëm kriminal që operon në zonën e Kurbinit dhe se dy të arrestuarit ishin thjesht "ushtarët" që kishin për detyrë transportimin e mallit nga toka në det ku e merrnin korrierët e tjerë që dyshohet se e trafikojnë drejt Italisë.

Materialet hetimore u referuan në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Kurbin, për veprime të mëtejshme.

E.M./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Shifrat e të infektuarve dhe të vdekurve nga Covid-19 mbeten të larta! Çfarë masash duhen të marrin ekspertët?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Kur është koha e duhur për të pirë ujë me limon