‘Kurrë nuk ka qenë aq serioze sa është tani’, Estonia akuzon Rusinë për shkelje të hapësirës ajrore

‘Kurrë nuk ka qenë aq serioze sa është tani’, Estonia akuzon Rusinë për shkelje të hapësirës ajrore

Estonia ka akuzuar Rusinë se ka shkelur hapësirën e saj ajrore për herë të parë me helikopter, në një veprim që e cilësoi shumë provokues përpara një samiti të madh të NATO-s.

Shteti baltik, një anëtar i aleancës së NATO-s, tha gjithashtu se stërvitjet e vazhdueshme ushtarake ruse po simulojnë sulme raketore kundër vendit të tij çdo ditë.

"Kjo është tabloja e kërcënimit. Si e shohim ne kërcënimin rus... Nuk ka qenë kurrë aq serioz sa është tani," tha Kusti Salm, nëpunësi më i lartë civil në ministrinë e mbrojtjes të Estonisë, duke folur me gazetarët të martën.

Estonia tha se ka thirrur ambasadorin rus në Talin, fluturimi i helikopterit të rojës kufitare MI-8, i cili raportohet se hyri në hapësirën ajrore të Estonisë për dy minuta pa leje të shtunën në mbrëmje.

Nëpunësi i lartë civil estonez tha po ashtu:

 "Të kalosh kufirin me një helikopter nuk mund të jetë një gabim, ka pasur shembuj të shumtë në ditët e fundit. Krahas veprimeve kufitare ka pasur veprime provokuese që kanë fluturuar shumë afër kufirit në ditët e fundit."

Rusia po kryen gjithashtu stërvitje ushtarake që përfshijnë simulimin e sulmeve me raketa ndaj fqinjit të saj baltik.

" Ata në fakt po simulojnë sulme me raketa kundër territorit të NATO-s dhe na bëjnë të ditur se po e bëjnë këtë," tha Salm.


Lajmi kryesor:

Lufta/ Ukraina lindore në flakë! Lituania bllokoi mallrat drejt Kaliningradit, Rusia kërcënon: Do ketë pasoja! SHBA i kundërpërgjigjet: Kanë mbështetjen tonë


S.C/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Ilir Meta sulmon kreun e SPAK, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Meta: S’do kemi më kryetar partie, por President! Unë do të kandidoj për këtë post

Meta: S’do kemi më kryetar partie, por President! Unë do të kandidoj për këtë post