Kurti e akuzoi për kompromise me Serbinë, Vjosa Osmani takon Lajçak në Nju Jork! Ja fokusi i diskutimeve

Kurti e akuzoi për kompromise me Serbinë, Vjosa Osmani takon Lajçak në Nju Jork! Ja fokusi i diskutimeve

Vjosa Osmani dhe Lajçak

Ndonëse kryeministri Kurti ka shprehur kritikat e tij për të dërguarin e Bahskimit Evropian për dialog, Miroslav Lajçak presidentja e Kosovës e ka takuar sot në Nju Jork përfaqësuesin për dialog të unionit. Në vizitën e saj në kudër të mbledhjes që është duke u zhvilluar në Nju Jork për luftën në Ukrainë, Osmani ka kryer edhe një takim ‘kokë më kokë’ me Lajçakun.

Lajçak është kritikuar ashpër në Prishtinë nga kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, i cili të hënën gjatë një konference për media ka thënë se Lajçak ka qenë i koordinuar me Aleksandër Vuçiçin, presidentin e Serbisë.

Për të, Kurti është ankuar duke dërguar letra në Uashington, Berlin, Paris e Romë. Pos Kurtit edhe zyrtarët e Lëvizjes Vetëvendosjes kanë akuzuar rëndë Lajçakun.

E Lajçak ka folur me Osmanin lidhur me zbatimin e balancuar të marrëveshjes së plotë të Brukselit dhe aneksit të Ohrit.

Po ashtu është folur edhe për heqjen e masave të Bashkimit Evropian ndaj Kosovës.

“Në Nju Jork, u takova me Miroslav Lajcak për të diskutuar zhvillimet e fundit në dialog. Theksoi se suksesi i saj është i lidhur me zbatimin e balancuar dhe të plotë të marrëveshjes së Brukselit dhe aneksit të Ohrit, si dhe heqjen e masave të BE-së që po prekin qytetarët tanë”, ka shkruar Osmani në Twitter.

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Jeni dakord me nismën e Kishës Katolike për ndalimin e simboleve komuniste?×

Lajmi i fundit

G7 kërkon zgjatjen e armëpushimit në Gaza

G7 kërkon zgjatjen e armëpushimit në Gaza