Kurti me komunitetin shqiptar në Itali: Diaspora ka kontribuar në ekonominë e Kosovës dhe Shqipërisë, por s’ka pasur vëmendjen e institucioneve

Kurti me komunitetin shqiptar në Itali: Diaspora ka kontribuar në ekonominë e Kosovës dhe Shqipërisë, por s’ka pasur vëmendjen e institucioneve

Kurti në takim me diasporën

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, së bashku me kandidatët për deputetë për Kuvendin e Shqipërisë, Boiken Abazi, Iliaz Shehu dhe Kreshnik Merxhani kanë zhvilluar një takim virtual me komunitetin shqiptar në Itali. 

Përmes një postimi në rrjetin e tij social, Kurti kujton se ky vit ka shënuar 30 vjetori e eksodit të madh të shqiptarëve, drejt brigjeve të Pulias në Itali.  Kryeministri kosovar, shkruan se për 3 dekada diaspora ka kontribuar aktivisht dhe masivisht në ekonominë e Kosovës dhe Shqipërisë, megjithatë nuk ka pasur vëmendjen e duhur nga institucionet.  Ai shton se shqiptarët në Itali janë një faktor përcaktues për marrëdhëniet e dy vendeve. 

“Si Qeveri e Kosovës bashkë me LVV në Kosovë dhe Shqipëri, angazhohemi së bashku që mërgata ta ketë përkrahjen që meriton, për të rritur edhe më tej kontributin e saj jetik për zhvillimin e kombit tonë. Për këtë arsye bashkë me Boikenin, Iliazin dhe Kreshnikun zhvilluam këtë takim për t’u njohur më mirë me nevojat e komunitetit tonë në Itali i cili përbëhet prej më shumë se gjysmë milioni personash. Shqiptarët e Italisë pretendojnë me të drejtë një rol më aktiv në politikëbërje.”, shkruan ai. 

Gjatë takimit virtual të zhvilluar është diskutuar rreth nevojës së hartimit të strategjive të përbashkëta mbi parandalimin e ikjes së të rinjve, thithjes së kapitalit human, njohjen e kontributeve shoqërore, vlerësimit të trashëgimisë kulturore në funksion të rritjes ekonomike si dhe rolit të arsimimit dhe gruas në shoqëri

“Ky qe një hap i rëndësishëm dhe gjithëpërfshirës, që dëshmon se si vullneti ndryshon rrethanat e që na sheh edhe njëherë të bashkuar përtej kufijve të imponuar. Me qeverinë e re në Prishtinë e me ngritjen e Lëvizjes në Shqipëri, këso takimesh do të shndërrohen në praktika të zakonshme për të afruar dhe mobilizuar edhe më tej bashkëkombasit tanë jashtë vendlindjes.”, shkruan në fund Kurti. 

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria në krah të Kosovës, nuk mbështet qëndrimin e BE-së: Si e gjykoni?×

Lajmi i fundit

Krasniqi: Kosova të kërkojë ekstradimin e terroristëve që organizuan sulmin

Krasniqi: Kosova të kërkojë ekstradimin e terroristëve që organizuan sulmin