Ne kërkim të njerëzve nën rrënoja, Kurti dergon edhe gardën në Turqi

Ne kërkim të njerëzve nën rrënoja,  Kurti dergon edhe gardën në Turqi

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti konfirmoi se sonte ekipit të Forcës së Sigurosë së Kosovës  do t’i shtohet edhe një grup tjetër nga Garda Kombëtare. Ditën e sotme, kryeministri Kurti së bashku me ministrin e Mbrojtjes, Armend Mehaj kanë viztuar bazën ushtarake turke në Prizren ku janë pritur nga komandanti turk, Recai Yilmaz, Konsulli i Përgjithshëm i Konsullatës Turke në Prizren, Celal Doğan dhe funksionarë të tjerë.

Kryeministri Kurti dhe ministri Mehaj shprehën edhe një herë ngushëllimet më të thella për viktimat e tërmetit shkatërrues të së hënës.

“Republika e Kosovës dhe populli i saj janë pranë Republikës së Turqisë dhe popullit turk, në gatishmërinë më të lartë për mbështetje.

Kontingjenti i Forcës së Sigurisë së Kosovës, sipas tij, i përbërë nga specialistë të kërkim-shpëtimit urban, mjekësisë emergjente dhe njësitet e K9, tashmë janë në zonat e goditura nga tërmeti.

"Solidarizimit dhe mbështetjes institucionale i janë bashkëngjitur edhe qytetarët e Republikës të cilët në baza vullnetare dhe humanitare kanë filluar të dërgojnë ndihma për popullit turk. Gjatë kësaj vizite, Kryeministri Kurti pa nga afër grumbullimin dhe paketimin e ndihmave të destinuara për zonat me më së shumti nevojë”, thuhet në fund.

F.D/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A duhet ti jepet Bashës një shans tjetër për të drejtuar PD-në?×

Lajmi i fundit

"Fluturo lart, Kevin, si shqiponjat! Fluturo te Zoti!" Qindra persona i japin lamtumirën 19 vjeçarit shqiptar, humbi jetën në aksident