Kush është prokurorja që kërkon vendin e Arta Markut! Hedh kandidaturën edhe një avokat

Lulzim Allushaj dhe Fatjona Memcaj

Prokurorja Fatjona Memcaj ka dorëzuar në Këshillin e Lartë të Prokurorisë, kandidaturën për postin e Prokurorit të Përgjithshëm. Fatjona Memçaj ishte prokurorja e parë që kaloi vettingun. Prokurorja e Apelit në Tiranë, Fatjona Memçaj kaloi vettingun në tre shtylla kryesore, pasuria, figura morale dhe aftësia profesionale duke i kaluar me sukses.

Memcaj ka përfunduar shkollën e magjistraturës në vitin 2002. E gjithashtu ka mbaruar studimet për doktoraturë në universitetin Middlesex Londer. Njihet si prokurorja që dënoi në Apel Kastriot Ismailin dhe prokurorja që ka përfaqësuar çështje kundër korrupsionit. Fatjona Memcaj aktualisht është edhe Anëtare e Këshillit të Emërimeve në Drejtësi.

Po sot, dorëzoi kandidaturën pranë KLP-së edhe avokati Lulzim Alushaj. Avokati Alushaj ka përfunduar në vitin 2005 masterin për jurist ndërkombëtar në Universitetin e Bolonjës në Itali. Në vitet 2000-2004 është diplomuar në Jurisprudencë në Universitetin e Bolonjës dhe me doktoraturë të mbrojtur në këtë shtet në fushën “Qeverisja e BE-së, Politikat Shoqërore dhe Fiskale”. Ai ka mbrojtur edhe temën me titull “Politikat e integrimit europian, duke u nisur nga fushat sociale, ekonomike dhe juridike”.

 Afati  për pranimin e kandidaturave përfundon më datë 2 Maj. 

Më 19 prill, shpalli kandidaturën për kryeprokuror, edhe ish-drejtuesi i Krimeve të Rënda, Olsian Cela, një nga 10 prokurorët Rebel të cilët u përplasën me Donika Prelën për pretencën e dosjes “Shullazi”.

Rregullorja parashikon 4 kritere kryesore për vlerësimin e kandidatëve për Prokurorit të Përgjithshëm: Kriteri profesional, kriteri moral dhe të integritetit, vlerësimi organizativ dhe drejtues dhe elemente shtesë për vlerësim (përvojë në jetën akademike, tituj shkencorë) dhe përgjegjësia për të zgjedhur Prokurorin e ri i i takon parlamentit.

Një tjetër kusht që duhet të plotësojë kandidati në garë për kryeprokuror është edhe vettingu 

Posti i Prokurorit të Përgjithshëm mbahet aktualisht nga Prokurorja e Përkohshme, Arta Marku

G.M./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Arrestimi i infermieres për vjedhje; A mendoni se ka bluza të bardha që abuzojnë me detyrën dhe besimin e pacientëve?

Komento

Komente

  • Ligji: 05/05/2019 04:44

    Ne perputhje me Kushtetuten she Ligjet e vendit, posti i Prokurorit te Pergjithshem eshte vakant. Per kete arsye po vijon procedura per zgjedhjen e tij. Qysh prej perfundimit te mandatit te PP prej z. Llalla, ne Shqiperi nuk ka nje PP.

    Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Sallabanda: Në emër të shoqatës së mjekëve shqiptarë në Europë letër BE dhe Sorecës, gabim që s’po i jep Shqipërisë vaksina anti-COVD