Vendimi i Kushtetueses për herësin e votave, Topollaj: E rëndësishme të shkojmë drejt listave 100 % të hapura

Fabian Topollaj i Bindjes Demokratike ka reaguar pas vendimit të argumentuar të Gjykatës Kushtetuese në lidhje me herësin e votave për shpërndarjen e mandateve të deputetëve. Topollaj shkruan se Gjykata Kushtetuese ka vendosur që në disa zona ku herësi është 3 herë më i lartë se mundësia e kandidateve për ta thyer atë, megjithatë nuk ka bërë asnjë rekomandim që Parlamenti të plotësojë Kodin Zgjedhor. Megjithatë tha Topollaj, e rëndësishme është që partitë të shkojnë drejt listave 100 % të hapura.

“Gjykata Kushtetuese arsyeton se heresi i 25 prillit ishte antikushtetues. Gjykata Kushtetuese sapo ka zbardhur vendimin e arsyetuar per listat e hapura. Me 6 vota pro dhe vetem 1 gjyqtar ne pakice, ata kane rrezuar hersin si e vetmja menyre per te patur vlere vota parapelqyese ne percaktimin e kandidateve fitues. Do te thote se pasi kane gjykuar se vota preferenciale gezon te gjitha karakteristikat e votes parashikuar nga neni 45 i Kushtetutes, perfshi dhe barazine, pra pasi e kane konsideruar ate si te drejte themelore, kane gjykuar se Kodi mund te kufizoje nje te drejte themelore. Ama masa e heresit parashikuar nga neni 163 i Kodit Zgjedhor eshte nje kufizim krejtesisht jo propocional ne kete rast. Ndaj dhe per kete arsye kane rrezuar si antikushtetues hersin e parashikuar nga pika 3 e nenit 163 te ligjit per zgjedhjet. Nderkohe, nuk kane rekomanduar plotesosimin nga Kuvendi te Kodit. Gje qe do te thote se Gjykata Kushtetuese mendon se Kodi Zgjedhor qendron dhe keshtu sic eshte, pa u plotesuar nga ligjvenesi.

Ne nje pjese te arsyetimit Gjykata shprehet se ne disa zona heresi eshte 3 here me i larte se mundesia e kandidateve per ta thyer ate, si e vetmja menyre per te pasur vlere vota preferenciale. Ky perben nje rekomandim te nenkuptuar per Parlamentin se nese vendos perseri heres, minimalisht duhet ta zvogeloi ate ne 1/3 e tij, pra ne rreth 3400 vota. E cila po te realizohet nga partite politike parlamentare, eshte praktikisht nje liste 100% e hapur", tha Topollaj.


Lajmi kryesor:

Shpërndarja e mandateve të deputetëve, 'Kushtetuesja' publikon vendimin e arsyetuar: Masa e herësit është e madhe, s'është respektuar proporcionaliteti


I.K./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A duhet të ulen në tryezë Rama e Basha për të diskutuar për vettingun e politikanëve?×

Lajmi i fundit

John

Kriza e rezultateve, Barcelona shkarkon trajnerin Koeman