Kuvendi i Kosovës diskuton sot në seancë plenare shtrenjtimin e energjisë elektrike

Kuvendi i Kosovës

Kuvendi i Kosovës

Deputetët e Kuvendit të Kosovës do të debatojnë të hënën në një seancë të jashtëzakonshme mbi paralajmërimet për shtrenjtimin e energjisë elektrike. Debati parlamentar vjen pasi Zyra e Rregullatorit për Energji (ZRRE) ka njoftuar se do të shqyrtojë tarifat e energjisë elektrike, në bazë të kërkesës së Operatorit të Sistemit të Shpërndarjes KEDS dhe Furnizuesit për Shërbim Universal për Energji Elektrike KESCO.

ZRRE javën e kaluar ka dalë me propozime për çmimet e rrymës. Ajo i ka ndarë konsumatorët në pesë kategori: A, B, C, D, E. Nëse jeni në kategorinë A, nëse gjatë një muaji shpenzoni 300 kilovatë orë energji elektrike, atëherë çmimi aktual i faturës suaj është 18.87 euro. ZRRE ka propozuar që kjo faturë të rritet në 20.40 euro. por me subvencionim nga Qeveria, fatura juaj do të mbetet e njëjtë - 18.87 euro.

Nëse jeni në kategorinë B apo gjatë një muaji shpenzoni 450 kilovatë, atëherë çmimi aktual i faturës suaj është 27.37 euro. ZRRE ka propozuar që kjo faturë të rritet në 29.66 euro, por me subvencionim nga Qeveria, ajo mbetet e njëjtë - 27.37 euro.

Nëse jeni në kategorinë C, që do të thotë se për një muaj shpenzoni 600 kilovatë, atëherë çmimi aktual i faturës suaj është 35.86 euro. ZRRE ka propozuar që kjo faturë të rritet në 38.92 euro, por me subvencionim ajo mbetet e njëjtë - 35.86 euro.

Nëse jeni në kategorinë D, nëse gjatë muajit shpenzoni 800 kilovatë, atëherë çmimi aktual i faturës është 47.19 euro. ZRRE ka propozuar që kjo faturë të rritet në 74.17 euro. por me subvencionim ajo do të jetë 59.50 euro.

Ndërsa për kategorinë E, që do të thotë se gjatë muajit shpenzoni 1000 kilovatë, atëherë çmimi aktual i faturës suaj është 58.52 euro. ZRRE ka propozuar që kjo faturë të rritet në 109.42 euro. por me subvencionim ajo do të jetë 83.14 euro.

Sipas ZRRE-së, rritja prek vetëm dy kategori të amvisërive D dhe E, përkatësisht qytetarët që shpenzojnë mbi 800, përkatësisht mbi 1000 kilovatë.

Propozimi i ZRRE-së aktualisht është në konsultim publik. Në rast se propozimi miratohet ashtu siç është, fatura e muajit shkurt do t’iu shkojë konsumatorëve me rritje.

Partitë opozitare në seancën e Kuvendit të mbajtur të enjten e kaluar, kanë ngritur shqetësim për shtrenjtimin e energjisë elektrike.

AAK-ja propozoi një projekt-rezolutë përmes së cilës kërkohej që të mos ketë ngritje të çmimeve, por ajo nuk u miratua pasi nuk gjeti edhe mbështetjen e Vetëvendosjes që ka numrin më të madhe të deputetëve në Kuvend./ RTK

K.T./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Mala: 26/01/2022 09:49

    Shtrejtimi i rrymes elektrike vetem per konsumin privat,sikr del nje shtergim material i popullltes qe te rikthehen ne forma te se kaluares,me dru e tghengjill.Po marrim konkretisht nje familje me dy pensionist qe jeojne ne nje banese, Nuk mkane force fizike te bartin shkrtojne e te sherbehen me stuf en per dimer.patjeter, j0 nga luksi sic po shprehen disa veprimtare poloitik, duhe te ngrohen me energji lektrike, madje te pagujne edhe ste qe nuk e har gjojne,Kjo vertet humb kuptimin e logjikes njerezore te nje shteti qe ju merr thuaja "haraq' pse ngrohen me rryme.T epguajne at e qe hargjojne eshte e natyrshme,por jo ate qe nuk e h argjojne!

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Presidenti i ri duhet të jetë i PS apo i opozitës?×

Lajmi i fundit

John

Jupi në 'Pa Protokoll': Gara e 'Rithemelimit' e njëanëshme! Bushati: Ka mbështetjen e bazës! Lumezi: Demokratët të bashkohen pa Bashën e Berishën