Kuvendi nis me reformën në
KLD dhe gjyqësor, hiqet falja

Kuvendi nis me reformën në<br />KLD dhe gjyqësor, hiqet falja
TIRANE- Parlamenti shqiptar pritet të nisë masa të reja në lidhje me reformimin në sistemin e drejtësisë. Pas vërejtjeve të ndërkombëtarëve, por dhe statistikave ku sistemi gjyqësor shihet si më i korruptuari në vend, u ndërmor nisma për ndryshimin e ligjit të funksionimit të KLD-së por dhe të shkollës së Magjistraturës. Kjo e fundit nën moton e përgatitjes së juristëve më të aftë në të ardhmen. Ndërsa mbi KLD-në është parashikuar dhe forma e shkarkimit të anëtarëve të saj. Ligji i parë nuk parashikonte formë të shkarkimit nga parlamenti apo konferenca e gjyqësorëve, ndërsa tani hapet rruga e votës prej Kuvendit.

 

  • Sondazhi i ditës:

    Lidhjet ruse të Monika Kryemadhit, a duhet që drejtësia të nisë hetimet?×

Lajmi i fundit

Kufizim orari dhe mund të zhvendoset ‘lagja e dritave të kuqe’, punonjësit e seksit po protestojnë në Amsterdam

Kufizim orari dhe mund të zhvendoset ‘lagja e dritave të kuqe’, punonjësit e seksit po protestojnë në Amsterdam