Ky është pylli i shenjtë ku lejohet të shkojnë vetëm gratë...të zhveshura! Burrat gjobiten po u panë

Pylli i shenjtë në Indonezi

INDONEZI- Ekziston një vend në botë, ku lejohet që të qëndrojnë vetëm gra...nëse shihen burra, ata ndëshkohen me një gjobë të majme.

Ky vend i quajtur i shenjë është në Papua, Indonezi. Arsyeja përse nuk lejohen gratë është se ata mbledhin guacka të zhveshura, të cilat më pas i shesin.

BBC ka udhëtuar me stafin e përbërë vetëm nga gra dhe ka biseduar me zonjat e fshatit të cilët rrefejnë historinë e tyre.

"Ka qenë gjithmonë pylli i grave. Ka ekzistuar shumë kohë para  se të lindja unë. Pylli ka ekzistuar gjithmonë, ka pasur të njëjtat rregulla, ", thotë një grua e zonës.

"Për të hyrë në pyllin e grave duhet jesh lakuriq, mos veshësh asnjë rrobë. Burrat që kapen në këtë pyll, dënohen me gjobë."

"Jemi vetëm ne gratë, mbledhim guaska, meditojmë, diskutojmë me njëra tjetrën", thotë një grua.

B.K./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Rihapet çështja Gërdeci, a mendoni se do të bëhet drejtësi për këtë tragjedi?

Komento

Komente

  • Like: 06/07/2021 06:37

    Besoj se ketu ka shkuar mona surrat kali qe ti shpetoj burgut. Ka kohe qe e ka mbyllur squpin dhe ka lene ato laviret e lsi te flasin

    Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Rreziqet e jetës në rrjetet sociale, flasin 'influencarët': Herë pas herë ndjehemi të kërcënuar dhe bullizuar! Sociologu: Të rinjtë të ecin me tendencat, por pa degraduar