Kylian Mbappe feston sot ditëlindjen, ja sa vjeç mbush golashënuesi më i mirë i Botërorit

Kylian Mbappe feston sot ditëlindjen, ja sa vjeç mbush golashënuesi më i mirë i Botërorit

Kylian Mbappe

Ylli i futbollit francez Kylian Mbappe feston ditëlindjen e tij të 24-të këtë të martë. Mbappe është shpallur golashënuesi më i mirë i Kampionatit Botëror, me tetë gola. Ai shkëlqeu në çdo ndeshje të Botërorit, megjithëse Franca nuk arriti të fitonte për herë të dytë rresht Botërorin.

Mbappe është tashmë në vendin e gjashtë në listën e golashënuesve më të mirë të të gjitha kohërave të Francës me 36 gola, pas Karim Benzema, fituesi të Topit të Artë, mungesa e të cilit në Katar u zbut nga shkëlqimi i Mbappe.

Ai ka shënuar 12 gola në Kupën e Botës në 14 ndeshje dhe është i barabartë me legjendën e Brazilit, Pele, në vendin e gjashtë në listën e të gjitha kohërave.

Mbappe është vetëm lojtari i dytë që gjen objektivin në finalet e njëpasnjëshme të Kupës së Botës pas Vavës, i cili shënoi në fitoret e Brazilit në 1958 dhe 1962.

Mbappe, i cili luan si sulmues për klubin e Ligue 1, Paris Saint-Germain, ka shënuar 253 herë në 363 ndeshje për klubin dhe kombëtaren, një shifër që i kalon shumë ato të Messit dhe Ronaldos në të njëjtën moshë.

I lindur në një familje emigrantësh më 20 dhjetor 1998, në Paris, ai u rrit në Bondy, në periferi të qytetit. Ndërsa babai i tij, agjenti i Mbappe dhe një trajner futbolli, është me origjinë nga vendi afrikan i Kamerunit, nëna e tij është me origjinë algjeriane Kabyle.

Mbappe e filloi rrugëtimin  e tij të futbollit në Bondy kur ishte pesë vjeç. Si fëmijë, ai ulej me të atin, më pas trajner i të rinjve me klubin e qytetit të tij AS Bondy, gjatë diskutimeve taktike të ekipit. Rrjedhimisht, ai mësoi se si të përthithte informacionin taktik shumë herët.

Si një djalë i ri, Mbapper kishte idhull yllin portugez Cristiano Ronaldo dhe kishte posterat e tij në të gjithë dhomën e tij në shtëpi.

Në moshën 23-vjeçare, ai ishte në listën e Forbes të futbollistëve më të paguar në botë dhe pritej të merrte një fitim vjetor prej 128 milionë dollarësh.

Mbappe i dhuroi të gjitha të ardhurat e tij nga Kupa e Botës FIFA 2018 në Rusi 2018 për një bamirësi për fëmijë. Thuhet se ai fitoi afër gjysmë milioni dollarë amerikanë.

Dashuria e Mbappes për atletet është e njohur. Si djalë i ri, ai i lutej nënës së tij që t'i blinte atletet e fundit.

“Kur nëna ime nuk donte të më blinte një model të caktuar, unë qaja për t'i ndryshuar mendjen. Ndonjëherë funksionoi, ndonjëherë jo, kështu që kalova në diçka tjetër, "i tha ai Hypebeast në 2018.

S.C/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    EURO 2024/ Fillojnë ndeshjet e fundit, a mendoni se Shqipëria kalon grupin?×

Lajmi i fundit

DIREKT, SHQIPËRI 0-0 SPANJË/ Kombëtarja për historinë në Euro 2024, nis ndeshja kundër Spanjës! 35 mijë zemra kuqezi në stadium

DIREKT, SHQIPËRI 0-0 SPANJË/ Kombëtarja për historinë në Euro 2024, nis ndeshja kundër Spanjës! 35 mijë zemra kuqezi në stadium