Lajçak shkruan për dialogun, nuk përmend faktin se sulmuesit e Policisë së Kosovës ishin terroristë serbë

Lajçak shkruan për dialogun, nuk përmend faktin se sulmuesit e Policisë së Kosovës ishin terroristë serbë

Ndërmjetësuesi i BE-së për dialogun, Miroslav Lajçak ka shkruar mbi zhvillimet e ngjarjes në veri të Kosovës, ku mbeti i vrarë një polic Kosovar nga grupet terroriste serbe.  Ai tha se “një akt i tillë frikacak i dhunës është thellësisht shqetësues dhe është në kundërshtim me vetë parimet e paqes dhe bashkëpunimit”.

Lajçak shkroi për domosdoshmërinë e dialogut parandalues të dhunës. Ndërjmetësuesi i BE-së shprehu ngushëllimet e tij për familjen e të ndjerit.

’’Me t’u kthyer nga Nju Jorku këtë mëngjes, më takoi lajmi tronditës për një sulm ndaj policëve të Kosovës në veri të Kosovës. Një akt i tillë frikacak i dhunës është thellësisht shqetësues dhe është në kundërshtim me vetë parimet e paqes dhe bashkëpunimit. Zemra ime është për viktimat, familjet, miqtë dhe kolegët e tyre. Ky sulm i tmerrshëm thekson më tej domosdoshmërinë e diplomacisë dhe dialogut parandalues, nënvizuar gjatë javës së kaluar, kur mora pjesë në javën e nivelit të lartë të Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së në Nju Jork. Në margjinat e nivelit të lartë, fola me drejtues dhe kolegë të shumtë nga e gjithë bota. Në një mënyrë apo tjetër, ne të gjithë theksuam rëndësinë e dialogut dhe bashkëpunimit. Takova gjithashtu gjashtë presidentët nga Ballkani Perëndimor dhe zyrtarë të lartë të OKB-së, për të diskutuar mbi dinamikat rajonale”, tha Lajçak.

Ai po ashtu shkroi se kishte mbajtur diskutime strategjike me partnerët e tij amerikanë për çështjen e dialogut mes Kosovës dhe Serbisë. Si përfundim, Lajçak tha se në ditët në vijim do të fokusohej “në gjetjen e një rruge përpara”.

“HR/VP Borrell organizoi gjithashtu një drekë tradicionale të Ballkanit Perëndimor për të harmonizuar mesazhet tona për këtë javë në skenën globale. Për të gjetur një rrugë përpara në rajon dhe në veçanti në Dialog, mbajta diskutime strategjike me partnerët tanë amerikanë. Këtë vit e vlerësova veçanërisht darkën me ish-kryetarët e Asamblesë së Përgjithshme dhe Presidentin aktual të sesionit të 78-të të Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së. Ishte e mrekullueshme të kthehesha në OKB, por pas një jave të “takimit të shpejtësisë globale” ishte koha për t’u kthyer në Bruksel. Në ditët në vijim, do të fokusohem plotësisht në gjetjen e një rruge përpara’’, shkroi Lajçaku.

S.S/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Iris: 26/09/2023 04:06

  /Zemra ime eshte per viktimat.../-thote Lajcaku,tamam si politikanet amerikane qe thone /mendimet e lutjet tona jane me ju/sa here ndodhin masakra ne U.S dhe nuk bejne asgje per armet.Ja e vazhduam dialogun qe kerkon Lajcaku,por c'vlere ka kur Vucic thote s'ka per t'a njohur kurre Kosoven?! Ky dialog do te kete aq vlere sa ka ai per Qipron,apo Izrael-Palestine.

  Përgjigju
  • Skender Omeri: 29/09/2023 05:18

   Zonje nuk mund te krahasosh Lajcak me Ameriken qe mundesoi pavaresine e Kosoves bashke me UCK,qe shpetoi Shqiperine nga copetimi nga fqinjet ,jeni patriote e cunguar.

 • Edi25252: 25/09/2023 10:10

  Sa kohë janë në detyrë në Qeveri vuçiç dhe kurti në Kosovë nuk ka Paqe

  Përgjigju
 • Turi: 25/09/2023 08:41

  Po ca prisni ju nga sllovaku sllav? Te hedhi posht rracen e vet? Sllovak, rumun, serb, rus, ukrainas jan i te njejtit soj. Rrac muti

  Përgjigju
 • 1444: 25/09/2023 08:00

  Nëse do kish qen e kundërta apo nëse nai fmi Shqiptari do kish plas nai tullumbace në ktë zonë,ai do ishte ekzekutu e do e cilësonin Terrorist e ku di un. Kjo rracë e poshtër sllave e Lajçakut ësht ti vesh flakën. Kta i ka pllenu Serbi me vite. Ptu rrac e flliqme

  Përgjigju
 • Albania: 25/09/2023 07:54

  Akoma nuk kuptoni që i zoti shtëpis e nxjer gomarin nga balta.Duhet komunikat zyrtare policore që të tjerë të thonë ndonjë fjalë.Politikanët Shqiptar duhen BURRA si Jasharajt dhe buracë e burace si Vjollca.

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  A parashikoni që Berisha do t'ia lërë trashëgim partinë Argita Berishës?×

Lajmi i fundit

Anëtarësimi në BE! Shqipëria merr letrën e presidencës spanjolle! Greqia tërhiqet nga kushti për çështjen e Fredi Belerit

Anëtarësimi në BE! Shqipëria merr letrën e presidencës spanjolle! Greqia tërhiqet nga kushti për çështjen e Fredi Belerit