Lajçak takon Begajn: Vlerësoj qëndrimet e presidentit shqiptar për dialogun Kosovë-Serbi

Lajçak takon Begajn: Vlerësoj qëndrimet e presidentit shqiptar për dialogun Kosovë-Serbi

Bajram Begaj dhe Miroslav Lajçak

SHBA- Presidenti i Kosovës, Bajram Begaj, i cili ndodhet në SHBA, ka zhvilluar një takim me Miroslav Lajçak. Ka qenë i dërguari i BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, që ka ndarë foton ndërsa shkruan se ishte kënaqësi të takohej me Begajn.

Në fokus të diskutimit mes tyre ka qenë rajoni, por më e rëndësishmja situata mes Kosovës dhe Serbisë. Lajçak shkruan se i vlerëson qëndrimet e Begajt për vazhdimin e dialogut me qëllim normalizimin e marrëdhënieve.

“Jam shumë i kënaqur që takohem me Presidentin e Shqipërisë, Bajram Begaj. Vlerësoj qëndrimet e tij për rajonin, Dialogun për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë dhe atë që do të ndodhë në integrimin e rajonit. Mezi presim të vazhdojmë diskutimin tonë”, shkruan Lajçak në platfortmën X.

Begaj ka zhvilluar një sërë takimesh në SHBA, mes tyre edhe me presidentin Joe Biden, si edhe me sekretarin e Përgjithshëm të OKB-së, Antonio Guterres.

Një ditë më parë (21 shtator), Begaj mbajti fjalim në Asamblenë e Përgjithshme në OKB, ku theksin e fjalës së tij e vendosi në njohjen e pavarësisë së Kosovës.

SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Barazimi me Kroacinë, mendoni se Kombëtarja kalon grupet e Euro 2024×

Lajmi i fundit

Turizmi, të huajt 'vërshojnë' drejt Shqipërisë, net-qëndrimet në hotele u rritën me 74.5%

Turizmi, të huajt 'vërshojnë' drejt Shqipërisë, net-qëndrimet në hotele u rritën me 74.5%