Lavrov: Termocentrali Zaporizhzhia do të funksionojë nën mbikëqyrjen ruse

 Lavrov: Termocentrali Zaporizhzhia do të funksionojë nën mbikëqyrjen ruse

1664363494_Lavrov.png

Ministri i jashtëm rus, Sergei Lavrov deklaroi se termocentrali bërthamor Zaporizhzhia në Ukrainë do të funksionojë nën mbikëqyrjen e Moskës. Njoftimi vjen pasi Putini aneksoi zyrtarisht rajonin e Zaporizhzhia së bashku me tre të tjerë këtë javë. Centrali bërthamor, më i madhi në Evropë, ka qenë nën pushtimin rus dhe vendi i tij është granatuar disa herë.

Mbikëqyrja bërthamore e Kombeve të Bashkuara ka shprehur shqetësime serioze për sigurinë e saj dhe ka bërë thirrje për çmilitarizimin e zonës përreth. Kreu i Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë Atomike, Rafael Grossi, do të vizitojë Moskën për të diskutuar situatën në termocentral.


Lajmi kryesor:

SHBA: Ukraina qëndron pas vrasjes së vajzës së aleatit të Putin! Rusia bën çeçenin Kadyrovin gjeneral-major! Kiev: Çlirimi i Luganskut ka filluar! Tjetër varr masiv në Lyman


K.T./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Mendoni se arrihet objektivi i qeverisë për pagë mesatare 900 euro?×

Lajmi i fundit

Luizi i kërkon llogari Jorit: A the që je krahu im i djathtë? Pse nuk bën çfarë them unë?

Luizi i kërkon llogari Jorit: A the që je krahu im i djathtë? Pse nuk bën çfarë them unë?