Lazanjë me patëllxhan me sallam si qëmoti nga zonja Albana

Lazanjë me patëllxhan me sallam si qëmoti

Përbërësit:

 • 4 patëllxhanë të gjerë
 • 300 gr salcë domate
 • 2 thelpinj hudhër
 • 1 pako sallam FIX si qëmoti
 • 250 gr djathë kaçkavall /djathë të bardhë
 • 4 lgj kos
 • 3 vezë
 • Pak miell
 • Vaj bimor për skuqje
 • Kripë, piper, borzilok

Përgatitja:

Presim patëllxhanët në feta të holla. Rrahim në një tas dy vezë me pak kripë, ndërsa në një tas tjetër vendosim pak miell. Lyejmë fillimisht fetat e patëllxhanit me pak miell dhe më pas i kalojmë tek veza, i spërkasim përsëri me miell. I vendosim patëllxhanët të skuqen në vaj të bollshëm.

Tek salca e domates shtojmë 2 thelpinj hudhër të shtypur dhe disa gjethe mente ose borzilok. Lyejmë bazën e tavës me pak salcë, më pas tek salca shtojmë sallamin si qëmoti të grirë në blender. Fillojmë ndërtojmë lazanjën me disa shtresa me patëllxhanë, salcë me sallamin e grirë, djathë kaçkavall ose të bardhë.  Në fund rrahim një vezë me pak kos dhe e vendosim në sipërfaqe duke e e niveluar mirë. E vendosim tavën në furrë të parangrohur në temperaturën 180 gradë për 30 minuta.

MC/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

 • Sondazhi i ditës:

  Kush ka mbajtur qëndrimin më të saktë rreth situatës në veri të Kosovës?×

Lajmi i fundit

Sulmi i 24 shtatorit në Veri të Kosovës, me ndrojtje dhe shpresë drejt normalitetit në Banjskë! Banorët: Presim të mbretërojë mirëkuptimi

Sulmi i 24 shtatorit në Veri të Kosovës, me ndrojtje dhe shpresë drejt normalitetit në Banjskë! Banorët: Presim të mbretërojë mirëkuptimi