LDK refuzoi takimin, Begaj: Doja të bashkoja të gjithë liderët e partive, por mision i pamundur

LDK refuzoi takimin, Begaj: Doja të bashkoja të gjithë liderët e partive, por mision i pamundur

1660676201_Screenshot4.jpg

Presidenti Bajram Begaj ka komentuar refuzimin e takimit nga ana e kreut të LDK-së, Lumir Abdixhiku. Begaj thotë se ftesa për PDK është bërë që të vinte në takimin në Kuvendin e Kosovës, si të gjithë partitë e tjera, por ata e refuzuan dhe takimin e donin në selinë e partisë. Kreu i Shtetit është shprehur se kishte dëshirë që t’i bashkonte të gjithë liderët e partive në një takim sëbashku, por ishte një mision i pamundur.

“Unë jam Presidenti i Republikës së Shqipërisë dhe erdha në Kosovë për të biseduar si në shtëpinë time, doja t’i mbaja këto takime aty që është edhe tempulli politik, në Kuvendin e Kosovës. Ftesa ime ka qenë mjaft e qartë, në Kuvendin e Republikës së Kosovës. Në përgjigjen e LDK, thuhet se Presidenti i Shqipërisë ishte i mirëpritur në godinën e LDK, aktualisht ftesa ishte e bëra nga ana jonë, nga protokolli i Kuvendit të Kosovës dhe takimet ishin të paracaktuara. Unë  erdha me ftesë të Presidentes së Kosovës dhe doja që takimet të bëheshin në nivelin që i takon Presidentit. Personalisht doja që takime mes partive politike shqiptare të bëheshin bashkë jo të ndara, nuk ia arrita dot, mision i pamundur, i takova veç e veç”, tha Begaj për RTK.


Lajmi kryesor:

Traktat mbrojtjeje Shqipëri-Kosovë? Begaj: Do punoj për ta çuar përpara, por vendosin Kuvendet! Prishtina të bëhet pjesë e 'Open Balkan'


SI.E./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Qeveria shtyn zbatimin e fashës 800 kWh për çmimin e energjisë, mendoni se është zgjidhja e duhur?×

Lajmi i fundit

Akademia e Shkencave risjell për herë të dytë në Shqipëri një nga konferencat më mëdha të shkencës

Akademia e Shkencave risjell për herë të dytë në Shqipëri një nga konferencat më mëdha të shkencës