Lefter Koka i bashkohet Edi Ramës, mbështetja që ka në Durrës dhe lëvizjet e tij në 'aksin' PS-LSI

Lefter Koka dhe Edi Rama

Tashmë është zyrtare, deputeti i LSI-së, Lefter Koka do t’i ribashkohet Partisë Socialiste.

Koka ka qenë një nga njerëzit që edhe më parë ishte i zgjedhur nga PS, duke qenë një person me peshë të madhe politike në qarkun e Durrësit.

Koka, që më parë ka qenë kryetar i bashkisë së Durrësit (2003 – 2007) duke përfaqësuar PS, vendosi që në zgjedhjet parlamentare të vitit 2009, t’i bashkohej një tjetër partie.

Asaj të Lëvizjes Socialiste për Integrim, të drejtuar nga Ilir Meta. Në ato zgjedhje Koka përfaqësoi votuesit e Qarkut Durrës ku kishte një mbështetje shumë të madhe për shkak edhe të familjes së tij.

Pas disa vitesh nën siglën e LSI, ku shërbeu dhe si ministër Mjedisi gjatë koalicionit qeverisës PS-LSI, Koka nuk pranoi që të dorëzonte mandatin e deputetit një vit më parë duke dalë kundër kryetares së LSI-së, Monika Kryemadhit dhe gjithë opozitës.

Pavarësisht se ka qenë një ndër njerëzit më me ndikim në partinë e Ilir Metës dhe Monika Kryemadhit, Koka vendosi të dalë kundër tyre.

“Nuk kam motiv për të djegur mandatin”, deklaroi Koka në atë kohë, ndërsa konfirmoi se do vazhdojë të jetë deputet i LSI.

Djegia e mandateve hapi një lojë të fortë mes palëve politike në atë kohë duke krijuar një klimë të re, të pazakontë, që parashikonte shumë skenarë, rreth asaj që pritej të ndodhë.

Më herët këtë vit, deputeti Lefter Koka, në një emision teliviziv deklaroi se lidhjet e tij me Partinë Socialiste kanë qenë të hershme.

Koka u shpreh se me PS ka një histori, ka lidhje familjare e miqësore me këtë forcë politike.

“Unë sot nuk përfaqësoj asnjë grupim politik. Sigurisht kam një histori me PS, kam përfaqësuar atë që më 2000 në Këshillin Bashkiak. Lidhjet e mia familjare, shoqërore e sentimentale kanë qenë me këtë forcë politike. Nuk e kam kuptuar asnjëherë Sali Berishën që më etiketonte, vetëm të sulmonte dhe të fyente”, tha Koka në qershor të këtij viti.

Lefter Koka deklaroi se do të jetë një votues i PS, duke iu afruar socialistëve dhe tashmë pritet të kandidojë për deputet për PS-në.

Koka ishte ministër i Mjedisit në qeverinë “Rama I” dhe për këtë kryeministri e vlerësoi gjatë ditës së sotme në takimin e Durrësit, e kjo sa i përket vendimit për impiantet dhe për heqjen e e pastrimin e Durrësit nga mbetjet e Porto Romanos.

“Me Lefterin kemi punuar bashkarisht për këto projekte kur ishim në aleancë. Opozita po degradon thellë e më thellë. Monika dhe Iliri e kanë kthyer Durrësin në një stacion hakmarrjeje imagjinare. Ata që votojnë për PD-në do të kenë Monikën dhe Ilirin peshqesh. Atyre u duhet shpjeguar pse duhet ta refuzojnë këtë ofertë katastrofike për vetë PD-në”, theksoi Rama.

Marrë nga Tema

E.M./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  Raporti i OSBE-ODIHR për zgjedhjet e 25 prillit: si te duket?

Komento

Komente

 • Nino: 07/11/2020 14:39

  Normale do fitoje Teri se çuni do ja vjelli votat se njeri nuk ja jep . Shkoni ne durres dhe shikoni qe çuni Terit rri gjithe kohen me Indrit Taullain kriminelin qe e nxorri Ps nga burgu. Mori fund Shqiperia vetem ordinere

  Përgjigju
 • beni: 07/11/2020 08:08

  Po kush e do Lefter Koken ne DR, po ec mo. Jepi emrin ne liste e shnet, Nusja vllait te sigurimet,nipi te presidenca vete deputet, kantinen e falimentoi, pune laperash. une bej nje pyetje Cfare mund te besh me 20 mil euro qe si ben me 10. flm

  Përgjigju
  • Teri: 07/11/2020 12:25

   Po ca flet e vllai kujt i ka maru pune ai. kur kane hall per vote te lepien kur bohen ministra ste flasin me goje. Si perfundim te gjithe jane lavire te perjashtuara nga bordello per ceshtje imoraliteti. Flm

 • Foni: 07/11/2020 07:20

  Po pra, me Lefterin puno. Dhe me padrinot e Durresit. Sju vjen turp, njerez pa dinjitet.

  Përgjigju
 • Votuesi: 07/11/2020 06:18

  Zt Kryeminister! Pamvarsisht se hoqe kolicjonet qe mendoje seishte nje gabim,gjeqe mendoje dote ndikoje te fitorja e PS dhe doti jepet mundesi qe krahu tjeter te vjer ne pushtetAleatet e te majtes mbaji afer se dote votojne kundra ne heshtje.Nje gje e till ti dhe ps dota maresh vesh me 25 prill para djelli. Fitoren nuk e ke ne xhep ata qe te keshillojne per fitore te padiskutushem te mashtrojne ne mynyre burrokratike.Popullit i ka ardhur maje te hundes.Ti e dine nje proverbe popullore;Per inat simes vjerre dote fleje me mullixhin.Pra ky popull nuk eshte shume budalla sa e mendoni ju dhe dikush prane jush.Mos u merr me Lefterat dhe terat durresi nuk i voton me keto lloje sharlatanes politike.Ne vitin 2013 moren100 mije vota nga alatet e vegjel ti mare pjesen e luanit dhe erdhe ne pushtet Gjene me te keqe qe bere aletat i braktise i le rrugeve tashti me ligj mohove kolicjonet ky eshte gabim fatal i politikes tuje si Kryeminister qe dote coje ne humbje te zgjedhjeve dhe per gabimet tuja dote vjer Luli,berisha Kryemadhi ne pushtet me shum lezet.

  Përgjigju
 • Lefter kokloqja: 06/11/2020 22:47

  Haaajde Ngjala, Haaajde ngjala, ngjala të mira të trasha dhe të lira..

  Përgjigju
 • Meni: 06/11/2020 21:10

  Trimi i mir me shok shum.

  Përgjigju
 • UKU MOMLIT: 06/11/2020 21:02

  He me te lumte edo,hidh uje e hidh miell se do na nxjerresh nje kulaç qe nuk e hane as breshkat perzotin. I modh je edi,gjigons vallahi bilahi,si erdogani. Te gjithe ta kane friken perbese.

  Përgjigju
 • Nani: 06/11/2020 20:59

  Po normal Lefto zorra ska si te veproje ndryshe, se do te mbroje pislleqet e bizneseve te tij.

  Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Dua nuk i ndahet Shqipërisë! Pushon në bregdetin e jugut, takohet edhe me Greg Ramën, publikojnë foton