Lehtësohen masat anti-COVID në Kosovë, hiqet ora policore

Foto ilustruese

Lehtësohen masat anti-COVID në Kosovë, hiqet ora policore.

Ditën e sotme, qeveria kosovare në detyrë ka ndërmarrë masa të reja anti-COVID.

Me masat e reja është hequr ora policore nga komunat të cilat bënin pjesë në “zonën e kuqe”.

Gjithashtu qytetarët të cilët hyjnë në Kosovë dhe që vijnë nga vendet me risk të lartë sipas listës zyrtare zyrtare të ECDC-së, duhet të kenë test RT-PCR negativ për Covid-19 të bërë në 72 orët e fundit ose përndryshe duhet të qëndrojnë në karantinë për 7 ditë.

Në Kosovë, nxënësit dhe studentët do të kthehen në klasa dhe auditorë por gjithmonë duke zbatuar masat anti-COVID.

Gjithashtu, në hapësira të mbyllura ndalohet grumbullimi i qytetarëve në numër prej më shumë se 50 persona, ndërsa në sheshe publike, parqe, vende publike, qendra rekreative dimërore dhe të ngjashme, lejohet grumbullimi deri në 80 persona.

 

J.GJ./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    7 dite para zgjedhjeve, a ju janë ofruar para ose favore në këmbim të votës?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Ishte shpallur në kërkim për trafikim të 127 kg kanabis dhe për armbëmbajtje pa leje, arrestohet 48-vjeçari në Sarandë