Pelegrinazhi në Majën e Shenjtë të Tomorrit, Rama poston pamjet nga rruga e re! Lehtëson udhëtimin e pelegrinëve

Besimtarë nga e gjithë Shqipëria, diaspora e bota, marrin pjesë në Pelegrinazhin në Malin e Shenjtë të Tomorrit, ndërsa këtë vit për ta ka qenë më e lehtë të mbërrijnë në Teqenë e Kulmakut. Kjo për shkak të ndërtimit të rrugës së re, pamje me të cilat ka uruar mirmëngjes sot edhe kryeministri Edi Rama.

"Mirëmëngjes dhe me rrugën e re të pelegrinazhit për në Majën e Shenjtë të Tomorrit, ju uroj një fundjavë të mbarë", shkruan Rama.

Mali i Tomorrit, një nga bukuritë e rralla të natyrës, me Majën e Shenjtë që zotëron pamje nga të gjitha pikat e horizontit, është një nga vendet më të vizituara në Shqipëri, në mënyrë të veçantë nga besimtarët bektashij në pelegrinazhin e tyre të përvitshëm.

Por fatkeqësisht, ky udhëtim ka qenë i mundimshëm për shkak të mungesë së rrugës. Rruga e re, 23 kilometra e gjatë, ka shkurtuar kohën dhe lehtësuar udhëtimin e vizitorëve të panumërt të Majës së Shenjtë.

J.SH./KT/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Tutu: 21/08/2021 09:56

  Mos u mburr me ate rruge o Kryeminister…. Ne ate rruge kalojne kafshe njerezore … dhe ti u ke prishur pune ketyre mostrave qe duke masakruar kafshe te gjora dusn te lsjne mekatet e veta… kafshet rruge mali me gure u duhet..

  Përgjigju
  • Pray for Shkodra!: 21/08/2021 13:39

   Ishalla po luten të zgjerohet rruga për Shkodër!

 • Sondazhi i ditës:

  A duhet të ndalohen filmat shqiptarë të prodhuar gjatë periudhës komuniste?×

Lajmi i fundit

John

Dosja e plotë e grabitjes së noterit në Sarandë/ Çfarë ndodhi më 20 tetor dhe si u zbuluan autorët! U kontrolluan dhjetëra kamera! Vetë Thoma Kaçi identifikoi njërin prej të arrestuarve