Lejonin ndërtuesit të shtonin numrin e kateve apo sipërfaqen e ndërtimit mbi lejen e miratuar , nën hetim 3 inspektorë të IMT-së në Bulqizë

Lejonin ndërtuesit të shtonin numrin e kateve apo sipërfaqen e ndërtimit mbi lejen e miratuar , nën hetim 3 inspektorë të IMT-së në Bulqizë

Foto ilustruese

Tre inspektorë të Inspektoriatit Vendor të Mbrojtjes së Territorit në Bulqizë janë vënë në hetim pasi akuzohen për shpërdorim detyre.

Po hetohen në gjendje të lirë inspektorët e, Elion Dedja, Leonard Duka dhe Andi Topi, të cilët dyshohen se, në bashkëpunim me njëri-tjetrin, i lejonin ndërtuesit të bënin shtesa katesh apo të sipërfaqes së ndërtimit mbi lejen e miratuar.

"Procedimi penal ndaj tyre filloi pasi në bashkëpunim me njëri tjetrin dyshohet se kanë shpërdoruar detyrën, dhe nuk kanë ndjekur marrjen e masave ligjore të parashkuara në VKM “Për unifikimin e procedurave të kontrollit të territorit nga Inspektoriati Kombëtar i Mbrojtjes se Territorit dhe ai i Njësisë Vendore”,   mbi shkeljet e kritereve  të përcaktuara gjatë  ndërtimit të një objekti nga shtetasi G.Xh., veprime të cilat i kanë sjellë përfitime të padrejta materiale ndërtuesit ,  si shtesë të kateve dhe të sipërfaqes së ndërtimit  mbi lejen e miratuar, duke  dëmtuar interesat e ligjshme të shtetit", njofton policia.

/J.GJ./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A duhet të marrë fund kaosi në kuvend?×

Lajmi i fundit

Nënshkruhet kontrata me kompaninë serbe për shpërndarjen e energjisë elektrike në veri të Kosovës

Nënshkruhet kontrata me kompaninë serbe për shpërndarjen e energjisë elektrike në veri të Kosovës