Leku vijon të forcohet përballë monedhave të huaja, euro prek nivel të ri të zhvlerësimit në këmbimin valutor

Leku vijon të forcohet përballë monedhave të huaja, euro prek nivel të ri të zhvlerësimit në këmbimin valutor

Monedha euro dhe dollarë

Monedhat e huaja vijojnë rënien përballë lekut shqiptar. Të mërkurën, në tregun e këmbimit valutor, leku forcoi pozitat krahasuar men jë ditë më parë.

Sipas kursit të Bankës së Shqipërisë, euro dhe dollari u zhvlerësuan përkatësisht me 1.10 lekë dhe 0.62 lekë krahasuar me një ditë më parë.

Një euro sot këmbëhet me 103.20 lekë, duke prekur nivele ende më të ulëta që nga sezoni turistik veror në vend. Ndërsa një dollar këmbëhet me 94.71 lekë.

Gjithashtu zhvlerësim përballë lekut kanë pësuar edhe paundi britanik, franga zvicerane si dhe të gjitha monedhat e tjera.

Banka e Shqipërisë, bën të ditur se këmbimi valutor luhatet brenda intervaleve të pritshmërisë dhe reflekton kërkesë ofertën e tregjeve.

Tabela e këmbimit valutor 22 nëntor

B.V/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shpërthimi fatal për babë e bir në Lushnje, a keni siguri në vendin tuaj të punës?×

Lajmi i fundit

Rihana performon në dasmën e miliarderit indian, u pagua 9 mln dollarë

Rihana performon në dasmën e miliarderit indian, u pagua 9 mln dollarë