Lezhë/ 2350 ha tokë e përmbytur! Prezencë uji në 4 banesa! E pakalueshme rruga që lidh fshatin Blinisht me autostradën

Lezhë/ 2350 ha tokë e përmbytur! Prezencë uji në 4 banesa! E pakalueshme rruga që lidh fshatin Blinisht me autostradën

1669022339_permbytje.jpg

Situata nga moti i keq është përkeqësuar në Lezhë. Ndonëse janë ndërprerë reshjet, janë 2350 ha tokë e përmbytur.

Në fshatin Kakarriq vazhdon të ketë prezencë uji në 4 banesa. Rruga që lidh fshatin Torovicë me fshatin Malecaj, njësia Administrative Balldren, është e pakalueshme për mjetet e vogla.

Ura që lidh fshatin Gjadër me Zojs-Gramsh është e kalueshme dhe për mjetet e vogla.

Rruga që lidh fshatin Blinisht-Superstradë (Lezhë-Shkodër) ka rënie të nivelit të ujit por vazhdon të jetë e pakalueshme si rezultat i prezencës së ujit në trupin e rrugës.

Kemi prezencë të nivelit në trupin e rrugës në fshatin Piraj, e cila është bërë e pakalueshme dhe nga mjetet e vogla.

Lumi Drin është në kuotën +1.30 m nga +2.0 m kuote kritike. Lumi Gjader ka kuota të larta, ndërsa lumi Mat ka rritje të kuotave por të papërfillshme.


Lajmi kryesor:

Moti i keq/ Përkeqësohet situata në Lezhë, 2350 ha tokë e përmbytur! Prezencë uji në 4 banesa! 7 familje të evakuuara në Shkodër


A.M./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Mendoni se Samiti i BE në Tiranë do përshpejtojë integrimin?×

Lajmi i fundit

Pele në gjendje të rëndë shëndetësore? Vajza e legjendës tregon të vërtetën

Pele në gjendje të rëndë shëndetësore? Vajza e legjendës tregon të vërtetën