Liberalizimi i vizave/ Shefi i diplomacisë spanjolle: Nuk e njohim Kosovën, qytetarët e saj s’do udhëtojnë në Spanjë

Liberalizimi i vizave/ Shefi i diplomacisë spanjolle: Nuk e njohim Kosovën, qytetarët e saj s’do udhëtojnë në Spanjë

Jose Manuel Albares

Shefi i diplomacisë spanjolle, Jose Manuel Albares ka konfirmuar deklaratën e dhënë nga Komisioni Europian se shqiptarët e Kosovës nuk mund të lëvizin drejt Spanjës, pavarësisht liberalizimit të vizave.  

Albares pas takimit që ka pasur me shefen e diplomacisë gjermane të premten në Berlin, ka thënë se Spanja nuk e njeh Kosovën e për rrjedhojë nuk do të lejojnë as udhëtimet e shtetasve të Kosovës.

“Spanja ka politikën e saj mos-njohëse ndaj Kosovës dhe kjo përfshinë edhe mosnjohjen e pasaportës kosovare, siç e kemi bërë në mënyrë konstante deri tani”, ka thënë Albares.

Spanja ndonëse nuk e njeh Kosovën, nuk ka kundërshtuar liberalizmin e vizave. Vendet tjera që nuk e njohin Kosovën janë: Greqia, Qiproja, Rumania dhe Sllovakia. Ato i njohin pasaportat e lëshuara nga autoritetet e Kosovës. Më 18 prill, Parlamenti Evropian e ka miratuar vendimin për vizat, ndërsa dokumenti është nënshkruar më 19 prill.

Vendimi parasheh që qytetarët e Kosovës, të udhëtojnë pa viza në vendet e zonës Schengen, prej 1 janarit të vitit 2024. Regjimi pa viza mundëson udhëtime vetëm deri në 90 ditë - brenda gjashtë muajsh - në cilindo nga shtetet anëtare të zonës Schengen.

SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Arbëri: 23/04/2023 09:01

  Spanska sot është më fashiste se vet serborusia ndaj shqiptarve. gjersa dikur shqiptarët ka dhën jeten duke luftar për lirin e spanjollve …!

  Përgjigju
 • Daku: 22/04/2023 21:56

  Nuk eshte ndonje problem po nuk shkuam ne spanje

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Ndryshe nga biznesi i vogël profesionet e lira do të tatohen, si ju duket?×

Lajmi i fundit

EMRI/ I dënuar nga GJKKO për shkelje të barazisë me tenderat, arrestohet pas 10 muajsh në arrati Ish-drejtori i burgut të Kosovës

EMRI/ I dënuar nga GJKKO për shkelje të barazisë me tenderat, arrestohet pas 10 muajsh në arrati Ish-drejtori i burgut të Kosovës