Libohovë, mbahet edicioni i 15-të i Festivalit Tipologjik të Polifonisë

Qyteti me tradita e histori i Libohovës u gjallërua nga grupet polifonike që mbërritën nga trevat e Jugut.

Për dy net me radhë u mbajt Festivali Tipologjik i Polifonisë, në edicionin e tij të XV-të.

Në skenën e festivalit, grupet polifonike sollën krijimet më të mira te trevave që përfaqësojnë, si vlerë e Trashëgimisë Kulturore Botërore të UNESCO-s.

“Për Libohoven e libohoviteve, per Libohoven e Avni Rustemit do të sjelle dy këngë epike. Nje  këngë për Avni Rustemin dhe një këngë humoristike”,- është shprehur Guri Rrokaj këngëtar nga Mallakastra, i cili ishte pjesë e festivalit.

 “Grupi polifonik i Himarës prej 4 dekadash përfaqëson me dinjitet polifoninë himariote”,- ka deklaruar Katina Beleri, këngëtare nga Himara, po ashtu pjesëmarrëse në festival.

Festivali u mbyll mbrëmjen e 6 dhjetorit duke demonstruar edhe një herë larminë e këngëve folklorike dhe kostumeve popullore të Jugut.

K.M/KT/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Barazimi me Kroacinë, mendoni se Kombëtarja kalon grupet e Euro 2024×

Lajmi i fundit

'Na kanë bërë krenar', Salianji vlerëson kombëtaren në 'Studio Live': E kemi fituar Europianin tonë, në Dortmund kishte vetëm flamuj shqiptarë

'Na kanë bërë krenar', Salianji vlerëson kombëtaren në 'Studio Live': E kemi fituar Europianin tonë, në Dortmund kishte vetëm flamuj shqiptarë